Reklama
aplikuj.pl

Nie zgadniecie, gdzie przetrwało życie po uderzeniu asteroidy

Odpowiednio duża asteroida może zniszczyć cywilizację

Ogromnych rozmiarów otwór wypełniony magmą powstał pod powierzchnią Ziemi po uderzeniu asteroidy, które doprowadziło do wyginięcia dinozaurów. Nowe badania sugerują, że w tej iście piekielnej komorze… istniało życie.

Kiedy asteroida uderzyła w naszą planetę ok. 66 mln lat temu, utworzył się krater uderzeniowy o szerokości ok. 180 km. Dowody przedstawione na początku tego roku sugerowały, że uderzenie spowodowało również powstanie gigantycznej podziemnej komory magmowej, która przetrwała co najmniej setki tysięcy lat. Z artykułu opublikowanego na łamach Astrobiology wynika, że funkcjonował tam rozbudowany system mikrobiologiczny.

Czytaj też: 300-metrowa asteroida zmierza w stronę Ziemi. Siła uderzenia może być potężna
Czytaj też: Zobaczcie, jak sonda OSIRIS-REx zebrała próbki z powierzchni asteroidy Bennu
Czytaj też: Czym jest asteroida i jak odróżnić ją od komety?

Czytaj też: Jak wyglądałoby nasze życie, gdyby trwało milion lat?

W szczytowym okresie, komora po Chicxulub miała około 3 km grubości i obejmowała 140 000 km sześciennych skorupy ziemskiej. Dla porównania, kaldera w parku narodowym Yellowstone jest dziewięć razy mniejsza. Pobierając stamtąd próbki, naukowcy natrafili na tzw. framboidy pirytowe, natrafili na ślady kolonii mikroskopijnych organizmów żywiących się siarczanami.

Asteroida, która uderzyła w Ziemię utworzyła komorę, w której przetrwały mikroorganizmy

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Te podziemne mikroorganizmy funkcjonowały wykorzystując reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz bogatych w minerały wód ogrzewanych przez magmę. W trakcie tego procesu siarczany przekształcały się w siarczki, które następnie przybierały formę pirytów. Tego typu odkrycia pozwalają zrewidować nasze przypuszczenia dot. form życia występujących na Ziemi w okresie Wielkiego Bombardowania, kiedy nasza planeta była „ostrzeliwana” przez asteroidy.

Czytaj też: Lądowanie na asteroidzie Bennu zakończone – co to dla nas oznacza?
Czytaj też: Asteroida Bennu zawiera składniki związane z powstanie życia
Czytaj też: Dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy, ale ptaki przetrwały. Jak to możliwe?