Gdzie znajduje się grób Kleopatry?

Kochanka Juliusza Cezara i Marka Antoniusza to jedna z najbardziej znanych postaci w historii starożytności. Ale gdzie zostały pochowane jej szczątki?

Od ponad 2000 lat lokalizacja grobu Kleopatry, ostatniej królowej Egiptu, stanowi zagadkę dla archeologów. I choć doniesienia ze strony mediów sugerują, że odkrycie tego miejsca może nastąpić już wkrótce, według ekspertów szanse na odnalezienie grobowca są niskie.

Przełom w sprawie miał rzekomo nastąpić w związku z miejscem zwanym Taposiris Magna. To właśnie tam zespół badawczy kierowany przez Kathleen Martinez prowadził wykopaliska, w czasie których odkryto m.in. kolekcję monet wybitych podczas rządów Kleopatry. Archeolodzy są jednak zgodni, że królowa nie została pochowana w tym samym miejscu – ich zdaniem jej grób może znajdować się w pobliżu Aleksandrii – na obszarze, który jest obecnie ukryty pod wodą.

Czytaj też: Egipt został podbity, ale czy na pewno militarnie?

Po ponad 10 latach prac na terenie Taposiris Magna naukowcy zmienili swoje oczekiwania. Wczesniej liczyli bowiem, że grób Kleopatry może znajdować się w obszarze świątyni Ozyrysa. Inny problem stanowi fakt, że pochówki na terenie domniemanego miejsca spoczynku królowej są typowe dla kapłanów – nie rządzących. Zamiast członków rodziny królewskiej, tamtejsze mumie najprawdopodobniej zawierają wysokich rangą duchownych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News