WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gdzie znajdzie się pierwszy port kosmiczny Wilekiej Brytanii?

Wielka Brytania przez około 10 lat zastanawiała się nad zbudowaniem swojego pierwszego portu kosmicznego. Wreszcie państwo znalazł dla niego idealną lokalizację – Sutherland w Szkocji.

Decyzja ta została ogłoszona podczas Międzynarodowego Pokazu Lotniczego w Farnborough. Highlands and Islands Enterprise (HIE), szkocka agencja rozwoju, otrzyma od Wielkiej Brytanii 2,5 miliona funtów dotacji na rozwój tego obiektu. To nie są jedyne pieniądze przeznaczone na rozwój tego projektu. Państwo ma łącznie odłożone 50 milionów funtów, aby stworzyć nowy rodzaj rakiety dostosowany do tego portu. 5,5 miliona ma otrzymać firma Orbex, w celu stworzenia właśnie odpowiedniej rakiety. Także Lockheed martin dostanie 23,5 miliona w celu opracowania portu kosmicznego.

Początkowym zadaniem portu będzie wysyłanie małych rakiet w kosmos. Mają być one przystosowanie nie do przenoszenia ciężkich ładunków, ale do wysyłania małych satelit na orbitę. Wielka Brytania od zawsze była pionierem w rozwoju tego typu urządzeń, jednakże nigdy nie miała odpowiedniej bazy do wysyłania ich na orbitę. Dzięki tej inwestycji wszystko ma ulec zmianie.

Źródło: https://futurism.com