WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Genelec obiecuje bardziej realistyczny dźwięk dzięki systemowi Aural ID

Fińska firma Genelec chce nie tylko zadbać o większy realizm dźwięku, ale wręcz zrewolucjonizować dokładność jego reprodukcji w słuchawkach za pomocą oprogramowania i aparatu na smartfony.

To, jak słyszymy dźwięki wokół nas, zależy od czegoś, co nazwano HTRF (Head Related Transfer Function), który opisuje to, jak właściwości akustyczne anatomii człowieka wpływają na to, jakie dźwięki docierają do bębenków usznych. A jako że ludzie różnią się budową, to i dźwięki słyszą inaczej. Tutaj próbuje uderzyć Genelec swoją aplikacją Aural ID, w której to określił sposób, w jaki można określić indywidualny HTRF przy użyciu aparatu smartfona i niektórych rozwiązań programowych.

Wszystko ma sprowadzić się do nagrania wideo człowieka w 360-stopniach, co będzie podstawą dla aplikacji Aural ID w celu utworzenia szczegółowego modelu 3D. Sam film jest następnie przesyłany do internetowej usługi obliczeniowej, która konwertuje te informacje – zawierające dane o tym, w jaki sposób dźwięk dociera do głowy z setek różnych punktów widzenia – do pliku danych osobowych zawierającego wszystkie modyfikacje niezbędne do dostarczenia dokładnych i realistyczny dźwięk dla uszu użytkownika. Ten plik może być następnie używany przez silniki audio do ponoć „precyzyjnego odtwarzania dźwięku za pomocą słuchawek”.

Początkowo Genelec opracowuje tę technologię dla naukowców i twórców gier VR, ale w przyszłości może okazać się, że powstanie w wersji do użytku w domowych systemach hi-fi. System Aural ID będzie dostępny do zakupu w drugim kwartale 2019 roku i wtedy to zostanie ujawniona jego cena, która zapewne poszybuje w górę, zważywszy na przeznaczenie technologii.

Czytaj też: Ultradźwięki mogą leczyć wysokie ciśnienie krwi

Źródło: New Atlas, Genelec