Reklama
aplikuj.pl

Genesis Zircon 660 Wireless – test bezprzewodowego brata Kryptona 660

Ostatnio na łamach Whatnext.pl testowaliśmy Kryptona 660. Dziś z kolei czas na przyjrzenie się jego bezprzewodowemu bratu, czyli Zirconowi 660. Zapraszamy!

1. SPECYFIKACJA TECHNICZNA

ParametrGenesis Krypton 660Genesis Zircon 660 Wireless
KomunikacjaPrzewodowaPrzewodowa i bezprzewodowa
InterfejsUSBUSB / Bluetooth 5.0 / 2.4 GHz
SensorOptyczny PAW3327Optyczny PAW3311
Rozdzielczość200 – 12000 DPI200 – 12000 DPI
Akceleracja30 G35G
Prędkość śledzenia220 IPS300 IPS
Polling rate1000 Hz1000 Hz
Ilość przycisków66
Waga49 gram59 gram
Wymiary123 x 63 x 40 mm123 x 63 x 40 mm
Pojemność akumulatoranie dotyczy400 mAh
Oprogramowanietaktak
Cena99 złotych149 złotych

2. OPAKOWANIE / WYPOSAŻENIE

Genesis Zircon 660 (w wersji czarnej lub białej) jest zapakowany w kompaktowe pudełko, którego design jest zgodny z estetyką marki Genesis. Już na pierwszy rzut oka łatwo rozpoznać produkt na sklepowej półce dzięki charakterystycznym odcieniom szarości, bieli i czerwieni. Niestety, zawartość opakowania jest dość skromna — oprócz samej myszki znajduje się tam tylko instrukcja obsługi, co może rozczarować niektórych użytkowników.

3. KSZTAŁT OGÓLNY

Genesis Zircon 660 White to myszka klasy „mini,” której środkowa i tylna część korpusu inspirowana jest modelem Logitech G Pro X Superlight. Główne przyciski mają delikatne wgłębienia, co ułatwia wyczucie środka, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Na lewym boku umieszczono gumowane, zaokrąglone przyciski boczne, co zapewnia komfort użytkowania. Ich rozmiar i położenie są dobrze zaprojektowane, choć ich skok jest minimalnie mały zarówno przed, jak i po naciśnięciu. Mimo to, brak luźnych elementów oraz ochrona przed zabrudzeniami sprawiają, że myszka jest solidnie wykonana. Według własnych pomiarów mysz waży raptem 1 gram więcej niż deklarowane przez producenta 59 gramów.

4. POŁĄCZENIE USB / BLUETOOTH 5.0 / 2.4 GHz

Genesis Zircon 660 wyposażono w solidny akumulator o pojemności 400 mAh, co zapewnia do 50 godzin pracy w trybie 2.4 GHz i do 80 godzin przez Bluetooth. Zalecam korzystać z podświetlenia z opcją jego automatycznego wyłączania podczas ruchu myszy, a także po minucie bezczynności, aby wydłużyć czas pracy na baterii.

5. ROLKA PRZEWIJANIA

W modelu Zircon 660 White kółko myszy nie ma podświetlenia, a jego boki zawsze pozostają w białym kolorze, bez względu na wybraną wersję kolorystyczną (czarną lub białą). Środkowa część kółka jest stosunkowo wąska i pokryta chropowatą gumą, co zapewnia pewny chwyt i wygodę podczas użytkowania.

Scroll jest dobrze umieszczony, stabilny i bardzo komfortowy w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo, zastosowano w nim enkoder TTC White, który jest komponentem z wyższej półki, co zapewnia większą precyzję i jakość przewijania.

6. ŚLIZGACZE

Spód myszy jest pokryty otworami, co znacząco zmniejsza jej wagę. Górna, dolna część oraz obszar wokół sensora zostały wyposażone w solidne, grube ślizgacze wykonane z PTFE (Teflonu), co zapewnia bardzo płynny ruch podczas użytkowania.

Przycisk do zmiany poziomu DPI znajduje się po prawej stronie sensora. Umiejscowienie tego przycisku może nie przypaść do gustu każdemu, ponieważ taka lokalizacja nie jest najwygodniejsza do szybkiej zmiany DPI.

7. JAKOŚĆ WYKONANIA

Powłoka myszy w modelu Genesis Zircon 660 doskonale przylega do dłoni, zapobiegając nadmiernemu poceniu się. Co więcej, z czasem poprawia stabilność chwytu. Producent zastosował sprawdzone rozwiązanie — matowe wykończenie bez widocznej faktury, które działa świetnie i nie budzi żadnych zastrzeżeń, zapewniając komfort użytkowania.

7.1. PRZYCISKI GÓRNE / BOCZNE

Pod głównymi przyciskami myszy Genesis Zircon 660 znajdują się przełączniki Huano Purple 90M, charakteryzujące się wyjątkową trwałością do 90 milionów kliknięć, co zapewnia długowieczność. Klik jest wyraźny i przyjemny, z minimalnym pre-travel i post-travel, które są praktycznie niezauważalne podczas użytkowania i nie wpływają na komfort dla przeciętnego użytkownika.

Boczne przyciski są umiejscowione bardzo wygodnie i intuicyjnie. Podobnie jak główne przyciski, mają delikatny pre-travel i post-travel, które nie obniżają komfortu użytkowania. Przyciski są blisko palca, co minimalizuje ryzyko przypadkowej aktywacji, ale jednocześnie zawsze są łatwo dostępne, co zwiększa precyzję użytkowania.

8. TRZYMANIE MYSZKI

Genesis Zircon 660 to symetryczna myszka, która doskonale nadaje się zarówno dla użytkowników prawo-, jak i leworęcznych, a także osób o różnych rozmiarach dłoni. Nawet użytkownicy z większymi dłońmi będą mogli komfortowo korzystać z tego modelu. Konstrukcja myszki pozwala na wygodne stosowanie różnych typów chwytów, takich jak Palm Grip, Fingertip Grip i Claw Grip. W moim przypadku najlepiej sprawdził się chwyt Fingertip, który zapewnił największy komfort użytkowania.

9. PODŚWIETLENIE 

Genesis Zircon 660 oferuje różnorodne tryby podświetlenia, takie jak:

  • Stały
  • Oddychający
  • Prismo
  • Neon
  • Smuga
  • Kolorowy oddech

Ostatni tryb umożliwia całkowite wyłączenie podświetlenia. Podświetlenie wygląda estetycznie i jest przyjemne dla oka, szczególnie dla osób preferujących subtelne akcenty świetlne.

10. SOFTWARE

Genesis Zircon 660, tak samo jak Krypton 660, jest wyposażony w tę samą dedykowaną aplikację dostępną w języku polskim i angielskim. Aplikacja umożliwia:

  • Dostosowanie czułości myszki w zakresie od 200 do 12 000 DPI, z regulacją co 100 DPI.
  • Konfigurację wszystkich 6 przycisków.
  • Tworzenie własnych makr.
  • Zarządzanie subtelnym podświetleniem RGB, które znajduje się w dwóch wąskich belkach z przodu myszki.

Dodatkowo, można dostosować parametry takie jak szybkość scrollowania, debounce time i częstotliwość próbkowania. Użytkownicy mają także możliwość tworzenia i zapisywania własnych profili ustawień.

11. SENSOR / TESTY / WRAŻENIA

PLATFORMA TESTOWA

  • Procesor: AMD Ryzen 5 7600X 4.7/5.3 GHz
  • Płyta główna: Gigabyte B650 Gaming X AX
  • Pamięć RAM: 32 GB DDR5 G.Skill Ripjaws S5 6200 MHz CL30
  • Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 4070 WindForce OC 12 GB
  • Nośnik danych: Kingston KC2000 1 TB PCIe 3.0 + ADATA Legend 960 1 TB PCIe 4.0 + Samsung 980 PRO 1 TB PCIe 4.0
  • Zasilacz: Cooler Master GX III 650 GOLD
  • Obudowa: Modecom Horizon Flow ARGB
  • Monitor: Viotek GN27D 1440p 144 Hz Curved
  • System: Windows 11 23H2

Jedną z głównych różnic między Kryptonem 660 a Zirconem 660 jest tryb pracy – druga z nich, dziś testowana, jest bezprzewodowa. Tańszy, bezprzewodowy model wykorzystuje sensor PAW3327, będący ulepszoną wersją PAW3325. Jest to dobry sensor, który zadowoli większość użytkowników, choć bardziej zaawansowani gracze, zwłaszcza w strzelankach, mogą zauważyć różnicę w precyzji w porównaniu do topowych sensorów. Mimo to, jest to solidny wybór, choć na rynku są dostępne lepsze rozwiązania.

W testowanym dziś modelu Genesis Zircon 660 zastosowano sensor PAW3311, który jest mniej znany. Mimo tego, okazał się bardzo dobrym sensorem, co potwierdzają pozytywne wyniki w testach. W różnych dyskusjach i na forach gracze porównują go z topowymi sensorami i często go chwalą, co wskazuje na jego wysoką jakość.

12. PODSUMOWANIE TESTU

Genesis Zircon 660 Wireless to doskonała budżetowa myszka, która oferuje wiele zalet w przystępnej cenie. Przy masie zaledwie 59 gramów, bez perforacji w miejscach styku dłoni z urządzeniem, zapewnia doskonałe osiągi porównywalne z droższymi, ultralekkimi modelami. Myszka ta, w cenie od 150 do 200 złotych, jest znakomitym wyborem dla graczy poszukujących jakościowego sprzętu w przystępnej cenie.

Solidne wykonanie, brak skrzypienia i świetne dopasowanie elementów sprawiają, że ergonomia Zircona 660 dorównuje droższym modelom, takim jak Logitech G Pro X Superlight. Warto także podkreślić zastosowanie przełączników Huano Purple o żywotności do 90 milionów kliknięć, które są rzadkością w tej półce cenowej, oraz sensora PixArt PAW3311, który, jak wykazały testy, oferuje precyzję niemal dorównującą topowym rozwiązaniom.

Jeśli miałbym wskazać najważniejsze wady, to wyszczególnił bym: zmianę DPI przyciskiem od spodu myszki, brak dodatkowych ślizgaczy w zestawie, minimalny post-travel na bocznych przyciskach, czy niezbyt rozbudowane podświetlenie (ale to akurat bardziej kwestia indywidualna).

PLUSY

  • lekka konstrukcja
  • bardzo przyjemny kształt
  • dobrej klasy sensor PAW3311
  • przełączniki Huano Purple 90M
  • czas pracy na jednym cyklu ładowania do 80 godzin
  • świetne przełączniki Huano Purple
  • dobry enkoder TTC White
  • grube ślizgacze wykonane z PTFE
  • matowa, niepalcująca się powłoka
  • schowek na transmiter
  • dobra cena zakupu

MINUSY

  • podświetlenie mogłoby być bardziej rozbudowane
  • DPI zmieniamy przyciskiem na spodzie myszki, co dla wielu może być niewygodne
  • ubogie wyposażenie akcesoryjne
  • mysz nie jest idealnie wyważona
  • delikatny post-travel na przyciskach bocznych