Genetycznie zmodyfikowany grzyb, którego celem jest zabijanie komarów przenoszących malarię, po raz pierwszy został pomyślnie przetestowany poza laboratorium. Testy miały miejsce w symulowanym środowisku wiejskim w Burkina Faso.
Od dłuższego czasu naukowcy pracowali nad zwiększeniem toksyczności grzyba Metarhizium pingshaensei. Jest to naturalny zabójca komarów, które przenoszą różne choroby. Modyfikacja miała na celu zapewnienie wytwarzania toksyn z północnoafrykańskiego skorpiona pustynnego i pewnego pająka z Australii.
Czytaj też: Najstarsze wino z wraku z XVII wieku może być Twoje
Testy laboratoryjne wykazały, że grzyb skutecznie zabija komary, ale nie jest szkodliwy dla innych gatunków owadów – nie zabija choćby pszczół. W testach wzięły udział trzy chaty. Pierwsza nie miała grzybów, druga miała je naturalne a trzecia zmodyfikowane.
Do każdej z nich wpuszczono 100 samców i 500 samic komarów. Następnie przez 45 dni każdego dnia populacja owadów była liczona. Po tym czasie w domku z modyfikowanym grzybem pozostało jedynie 13 komarów. W chacie bez grzyba było ich 1396 a z naturalnym grzybem 455.
Taktyka sprawdza się więc poza laboratorium Pozostaje tylko pytanie, czy taka ingerencja w naturę powinna zostać zaakceptowana i czy przypadkiem grzyb nie rozprzestrzeni się tak mocno, że komary zostaną całkowicie wybite.
Czytaj też: Kleszcze przenoszą całkowicie nowy rodzaj wirusa
Źródło: Newatlas