WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najstarsze wino z wraku z XVII wieku może być Twoje

Jeśli jesteście miłośnikami wina, które ma na karku więcej lat, niż Wy sami, to musicie wręcz zainteresować się tym ponad 300-letnim trunkiem, który może wpaść w Wasze ręce. Dom aukcyjny Christie’s rozpocznie bowiem w następnym tygodniu aukcję ”butelek” wina z lat 1670–1690, wyprzedając „po 2” na ofertę. 

Czytaj też: Nazistowska maszyna szyfrująca Enigma trafiła na aukcje

Uważane za najstarsze butelki z winem w historii, które zachowały się nie tylko w formie glinianych tykw, ale również z trunkiem wewnątrz, pochodzą z wraku, którego odkryto podczas misji badawczej dna oceanicznego u wybrzeży Niemiec. Na głębokości 40 metrów nurkowie znaleźli gnijący wrak i zagrzebane głęboko w błocie 14 zapieczętowanych woskiem butelek. Jedna z nich stłukła się podczas wykopalisk, a drugą wysłano na badania.

Ekspert Régis Gougeon, profesor enologii na uniwersytecie w Burgundii stwierdził, że:

Nasze najnowsze wyniki uzyskane w Dijon potwierdzają, że płyn jest napojem na bazie winogron ze względu na obecność kwasu winowego. Analiza wykazała, że ​​butelki miały „typowy stary podpis winny bogaty w rozkład tanin produkty. Badanie ujawniło również obecność resweratrolu, co według Gougeon pokazuje, że butelki przechowują „mocne czerwone wino”. 

Dom aukcyjny nie poleca jednak kupna tego trunku w celu degustacji, ponieważ nie wiadomo, czy jest zdatne do spożycia. Twierdzi, że „[…] należy jetraktować jako bardzo ważne znaczenie historyczne i winne”. Szacowana cena butelek oscyluje pomiędzy 32942 a 38010 dolarów.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja stworzy swoje pierwsze na świecie whisky

Źródło: Christie’s