Reklama
aplikuj.pl

Geolodzy nie wiedzą dlaczego rdzeń Ziemi przecieka od 2,5 miliarda lat

Naukowcy odkryli, że najbardziej wewnętrzna część naszej planety przecieka, a część jej zawartości trafia do pióropuszy płaszcza. Następnie owa zawartość częściowo dociera do powierzchni Ziemi. 

Odkrycie było możliwe dzięki wolframowi (W), pierwiastkowi nr. 74 w układzie okresowym. Spore ilości wolframu znajdują się w rdzeniu Ziemi, który składa się głównie z żelaza i niklu. Badacze zwrócili również uwagę, że występuje tam kilka izotopów, w tym W-182 (z 108 neutronami) i W-184 (z 110 neutronami). Mogą one mieć kluczowe znaczenie w kwestii opisywanego wycieku.

Czytaj też: Rdzeń Ziemi jest znacznie młodszy od samej planety

Inny pierwiastek, hafn (Hf), jest litofilem, co oznacza, że ​​można go znaleźć w bogatym w krzemian płaszczu Ziemi. Z okresem półtrwania 8,9 miliona lat, radioaktywny izotop hafnu Hf-182 rozpada się na W-182. Oznacza to, że płaszcz powinien posiadać więcej W-182 niż rdzeń. Dlatego wymiana chemiczna pomiędzy rdzeniem a źródłem pióropuszy płaszcza może być wykrywalna w stosunku 182 W / 184 w bazaltach wysp oceanicznych. Jednak ta różnica w wolframie byłaby niewiarygodnie mała i wyniesie około 200 części na milion. Zaledwie kilka laboratoriów na świecie może wykonać taką analizę. Ponadto badanie rdzenia nie jest łatwe, ponieważ rozpoczyna się on na głębokości około 2900 kilometrów pod ziemią. Dla porównania, najgłębszym otworem, jaki ludzie kiedykolwiek wykopali ma głębokość 12,3 km. Z tego powodu badacze wykorzystywali skały, które samoczynnie trafiają na powierzchnię.

Ilości wolframu w tych skałach sugerują, że następuje wyciek z rdzenia. W ciągu całego życia Ziemi nastąpiła duża zmiana w stosunku W-182 do W-184 w płaszczu Ziemi. Co dziwne, najstarsze skały na Ziemi mają wyższy stosunek W-182 do W-184 niż większość współczesnych skał. Ziemia ma około 4,5 miliarda lat. Najstarsze skały z płaszcza planety nie miały jednak żadnych znaczących zmian w izotopach wolframu. Sugeruje to, że od 4,3 miliarda do 2,7 miliarda lat temu wymiana materiału z rdzenia z górnym płaszczem była niewielka lub żadna. Ale w ciągu ostatnich 2,5 miliarda lat skład izotopu wolframu w płaszczu znacznie się zmienił. Dlaczego się tak dzieje? Co do tego naukowcy nie mają pewności.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: W rdzeniu Ziemi może znajdować się ogromna ilość tlenu