WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gepardy mogą wkrótce wyginąć

Pewnie każdy z Was wie, że najszybszym zwierzęciem na świecie jest gepard. Ale pewnie mało kto z Was wie, że jest on na skraju wyginięcia. Według badania opublikowanego w Proceedings of the National Academy of Sciences na świecie pozostało zaledwie 7100 tych zwierząt.

Ich populacja gwałtownie zmniejszyła się od końca lat 90. Przykładowo w 1999 roku 1200 gepardów było tylko w Zimbabwe. 16 lat później pozostało ich tam zaledwie 170. Jednakże to populacja gepard w Azji ucierpiała najbardziej. Naukowcy chcą, żeby zwierzęta nie były na liście wrażliwych ale zagrożonych zwierząt. Ale dlaczego gepardy wymierają? Otóż potrzebują one bardzo dużej ilości przestrzeni życiowej. 77% ich siedlisk wypada także poza chronionymi obszarami. Dodatkowo negatywnie wpływa na to nielegalny handel, myślistwo a także rozwój człowieka.

Gepardy muszą natychmiastowo zostać chronione i muszą zostać powzięte mocne plany ich ocalenia. Jeśli tak się nie stanie, to za kilkanaście lat inne zwierzę stanie się najszybszym na Ziemi.

Źródło: http://gizmodo.com/