Płyta Gigabyte B550 Vision D zachwyca wyglądem na zdjęciach. Czy w rzeczywistości również okaże się ona godnym polecenia produktem?
Akcesoria Gigabyte B550 Vision D
Płyta zapakowana jest w spore białe pudełko. Wraz z nią w środku znajduje się instrukcja, antena WiFi, cztery kabel SATA, czujniki temperatur czy przejściówka RGB. Dodatki są więc standardowe, aczkolwiek zupełnie wystarczające do korzystania z płyty.
Tak jak już wspomniałem, płyta wygląda znakomicie. Nie ma ona gamingowego wyglądu i tony RGB, ale jest to bardziej eleganckie. W szczególności radiatory na sekcji zasilania są przecudne. Na pewno jest to jedna z najładniejszych płyt, jakie ostatnio miałem w rękach. Jest to także konstrukcja ATX – jej wymiary to 305 mm x 244 mm.
Sekcja zasilania jest całkiem mocna, bowiem 14-fazowa. Mimo to płyta korzysta z tylko jednego złącza EPS 8 pin do jej zasilania. Radiatory są całkiem spore, więc powinny dobrze poradzić sobie z odprowadzaniem ciepła.
Złącza Gigabyte B550 Vision D
Płyta oferuje cztery sloty na pamięci RAM. Ich maksymalna prędkość w przypadku 3. generacji procesorów może wynosić 5200 MHz. Producent podaje jednak, że w przypadku kolejnej generacji będzie to nawet 5400 MHz. Gigabyte B550 Vision D oferuje oczywiście obsługę profili XMP, więc ustawienie pamięci nie powinno stwarzać problemów.
Gigabyte B550 Vision D ma trzy złącza PCI-E x16. Dwa są obsługiwane przez procesor, a jeden przez chipset. Dwa górne są także specjalnie wzmacniane. Płyta oferuje obsługę AMD Quad-GPU CrossFire oraz 2-Way AMD CrossFire. Szkoda, że nie ma obsługi SLI od Nvidi.
Na płycie znajdziecie dwa złącza na dyski M.2. Oba obsługują konstrukcje o wielkości do 22110. Górny jest obsługiwany przez procesor i oferuje obsługę PCI-E 4.0 x4. Dolny kontrolowany jest przez chipset i oferuje PCI-E 3.0 x4. Oba sloty mają dołączone radiatory. Oprócz tego na Gigabyte B550 Vision D znajdziecie cztery porty SATA 6 Gb/s.
Karta sieciowe to 2x Intel GbE LAN 1000/100 Mbit. Obsługują one oba tylne złącza ethernet. Jest też WiFi 6 AX200, czy Bluetooth 5. Tutaj brakuje mi jednak trochę szybszych złączy ethernet, które mogłyby być wykorzystane przez profesjonalistów. Karta audio to Realtek ALC122-. Wspiera on DTS:X Ultra oraz konfiguracje głośników do 7.1. Karta powinna zapewnić bardzo dobre wrażenia słuchowe.
Na samym PCB znajduje się sporo złączy. Są dwa złącza CPU 4 pin, złącze na AiO, cztery na wentylatory i dwa na wentylatory/ pompkę AiO. Nie zabrakło też dwóch złączy ARGB i dwóch RGB. Płyta ma także złącze TPM, jedno USB 3.2 Gen1, dwa USB 2.0, wejścia na czujniki temperatur czy audio. Warto również wspomnieć o przycisku Q-Flash Plus czy wyświetlaczu kodów POST. Wszystko to wygląda na sporą ilość złączy, ale czegoś mi brakuje – wyjścia na USB-C z obudowy. To jest akurat spora wada testowanej konstrukcji. Mogłaby też mieć przyciski startu, restartu czy resetowania BIOS, ale powiedzmy, że byłby to tylko miły dodatek.
Złącza I/O Gigabyte B550 Vision D
Złączy na tylnym panelu jest naprawdę sporo, co zresztą widać na zdjęciu powyżej. Jest jedno PS/2, DisplayPort i HDMI. Są wyjścia na anteny, dwa USB 3.2 Gen2, dwa USB-C z Titan Ridge (można łatwo ulepszyć płytę o obsługę Thunderbolt), cztery USB 3.2 Gen1, dwa USB 2.0 i dwa ethernet. Odnośnie audio mamy do dyspozycji 5 złączy 3,5 mm i jedno S/PDIF. Ilość złączy tak naprawdę wyczerpuje temat i powinna być wystarczająca dla praktycznie każdego.
BIOS Gigabyte B550 Vision D
Gigabyte chciał dopasować kolorystycznie BIOS do płyty. Moim zdaniem wyszedł z tego jednak mały potworek. Kolorystycznie BIOS wręcz mnie odrzuca. Nie wiem kto pomyślał, że takie rozwiązanie będzie dobrym pomysłem – jest to naprawdę straszne i mało przejrzyste.
Poza tym, odrzucając kwestie kolorystyki, jest całkiem nieźle. Tryb easy pozwala łatwo ustawić co trzeba (w tym XMP), a Smartf Fan oferuje sporo możliwości zarządzania wentylatorami. W części zaawansowanej jest sporo opcji do ustawienia, w tym mnóstwo dotyczących podkręcania procesora. Niektóre rzeczy mogłyby być trochę lepiej umieszczone – po co zakładka Tweaker jak opcje AMD Overclocking są w zakładce obok. Ale jest to wszystko do ogarnięcia.
Testy Gigabyte B550 Vision D
Wszystkie testy wyszły bez zarzutów. Wyniki są wysokie i dotyczy to każdego z podzespołów. WiFi również bardzo dobrze sprawdzało się w praktyce – w oddalonym pokoju był dobry zasięg, podobnie jak prędkości. Również audio powinno większość z Was całkowicie zadowolić.
Podczas obciążenia procesor bez problemów trzyma taktowanie 4,1 GHz, więc tutaj również nie ma zaskoczenia. Dysk M.2 nagrzewa się do 98°C pod obciążeniem, więc tu dołączone radiatory mogłyby trochę lepiej działać . Pobór mocy w spoczynku całej platformy to ok. 81 W, a pod obciążeniem Cinebench R20 to ok. 151 W. Wszystkie wyniki wskazują więc na bardzo dobrą współpracę płyty z podzespołami.
Temperatury sekcji zasilania Gigabyte B550 Vision D
W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu OCCT, test Linpack, który trwał 5 minut. Spoczynek polegał na włączeniu komputera i pozostawieniu go na 5 minut bez ruszania. Test przeprowadziłem też po podkręceniu procesora do 4,3 GHz przy napięciu 1,4 V.
Spoczynek Obciążenie Spoczynek OC Obciążenie OC
Płyta bez problemów poradziła sobie z procesorem. Temperatury sekcji były niskie nawet po OC. Spokojnie możecie łączyć Gigabyte B550 Vision D z nawet bardzo mocnymi procesorami – nie powinno być problemów z przegrzewaniem się sekcji zasilania.
Podsumowanie testu Gigabyte B550 Vision D
Gigabyte B550 Vision D kosztuje ok. 1360 zł. Jest to bardzo dobra płyta, która mimo wszystko ma swoje wady. Zacznę jednak od zalet.
Płyta na pewno świetnie wygląda. Bardzo do gustu przypadł mi design – da się zrobić ładną płytę bez RGB i innego podświetlenia. Ponieważ jest ona przeznaczona dla profesjonalistów, to ma sporo złączy. W szczególności na tylnym panelu jest tyle różnego rodzaju złączy, że podłączycie pod nią wszystko co chcecie. W tej kwestii brakuje mi jednak dwóch rzeczy. Pierwsza to szybsze niż 1 GbE złącze ethernet, a druga to USB-C do podpięcia złącza z obudowy. W płycie dla profesjonalistów takich braków nie powinno być. Plusem jest za to obecność szybkiego WiFi.
Płyta bez problemów poradziła sobie z platformą testową. Wyniki we wszystkich testach były odpowiednie – nie widać nigdzie hamowania wydajności. Także 14-fazowa sekcja zasilania świetnie daje sobie radę z procesorem. Spokojnie możecie więc łączyć Gigabyte B550 Vision D z najmocniejszymi procesorami na rynku.
Tragiczny jest za to BIOS. Nie mówię tutaj o funkcjonalności czy opcjach, ale o samym wyglądzie. Moim zdaniem jest to mało przejrzyste, niewyraźne i aż oczy bolą od dłuższego patrzenia. Szkoda, że Gigabyte wprowadził taki design i mam nadzieję, że zostanie to zmienione. Poza tym bardzo łatwo w BIOSie ustawicie profile XMP, zmienicie krzywe obrotów wentylatorów czy podkręcicie procesor.
Gigabyte B550 Vision D to bardzo dobra płyta, która świetnie sprawdzi się w profesjonalnych zastosowaniach. Mam też nadzieję, że w przyszłości Gigabyte wyeliminuje wspomniane małe wady i dzięki temu konstrukcja będzie idealna.
Za dostarczenie karty Aorus GeForce RTX 2080 Ti 11G dziękuję sklepowi X-Kom.
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.