Reklama
aplikuj.pl

Gigantyczna odmiana Begonii odkryta w Tybecie. Prawdopodobnie trafi do Księgi Rekordów Guinessa

Gigantyczna odmiana Begonii

Na świecie istnieje ponad 2 tysiące odmian Begonii. Większość z nich nigdy nie osiąga zbyt dużych rozmiarów dlatego też odkrycie odmiany Begonia gigantica wywołało spore poruszenie w środowisku ogrodniczym.

Nowy gatunek begonii został odkryty w ramach badań terenowych rozpoczętych w 2019 r. przez doktora Daike Tiana i jego współpracowników w Tybecie. Giganticę udało się odkryć rok później – dokładniej 10 września 2020 r., kiedy to Tian zobaczył ogromną begonię w pełnym rozkwicie i po dłuższej chwili stwierdził, że ma do czynienia z nowym, nieodkrytym jeszcze gatunkiem tej rośliny.

Z niewielkiej populacji składającej się z kilkudziesięciu osobników dr Tian zebrał dwa najwyższe okazay, aby je zmierzyć i przygotować próbki niezbędne do dalszych badań. Jeden z nich miał 3,6 metra wysokości, a najgrubsza część naziemnej łodygi miała średnicę około 12 cm.

Do tej pory roślina ta jest najwyższą begonią zarejestrowaną w całej Azji.

Dr Tian z odkrytym przez siebie okazem

Begonia gigantica, niedawno opisana jako nowy gatunek w ogólnodostępnym czasopiśmie PhytoKeys, rośnie na leśnych zboczach ciągnących się wzdłuż strumieni na wysokości od 450 do 1400 m n.p.m.

Czytaj również: Rośliny są w stanie się komunikować. I to w zaawansowany sposób

Przez to, że roślina ta występuje tylko fragmentarycznie w południowej części Tybetu, została prawie natychmiast wpisana do Czerwonej Księgi IUCN i uznana za gatunek zagrożony. Gdybyście chcieli obejrzeć ją na żywo, oprócz Tybetu, możecie udać się do chińskiego Ogrodu Botanicznego Chenshan w Szanghaju, gdzie można podziwiać kilka dorodnych okazów gatunku Begonia Gigantica.

Obecnie pracownicy Chenshan Herbarium ubiegają się o wpis do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii najwyższa Begonia na świecie. Ot, taka ciekawostka, która może przydać się do przełamania lodów na sylwestrowej imprezie.