Reklama
aplikuj.pl

Rośliny są w stanie się komunikować. I to w zaawansowany sposób

Gleba jest nawet bardziej żywa niż moglibśmy przypuszczać, a rośliny przesyłają między sobą sygnały elektryczne. Komunikacja między nimi może być naprawdę zaawansowana.

Rośliny generują sygnały elektryczne, które rozprzestrzeniają się przez ich liście, łodygi i korzenie. Kiedy autorzy badania, wykorzystując krzaki pomidorów, oddzielili sadzonki, przestzeń pomiędzy nimi charakteryzowała się wysoką impedancją. Miało to miejsce w sytuacji, gdy ich korzenie nie mogły się ze sobą bezpośrednio komunikować.

Co ciekawe, kiedy rośliny znalazły się się w tej samej glebie, eksperymenty wykazały, że impedancja gruntu była znacznie niższa. Wtedy też komunikowały się poprzez przekazywanie sygnałów elektrycznych między sobą dzięki zjawisku mykoryzy występującemu w ziemi.

Czytaj też: Naukowcy mogą kontrolować zachowanie roślin. I to za sprawą zaledwie jednej metody

Badania nad pomidorami, które wykorzystywały nie tylko eksperymenty, ale również modelowanie matematyczne dotyczące rozchodzenia się sygnałów elektrycznych między roślinami tego samego gatunku, powodują pojawienie się wielu nowych pytań. Chodzi m.in. o to, czy rośliny komunikują się między różnymi gatunkami za pośrednictwem grzybów. Nie jest też jasne, jakie komunikaty są przesyłane. Pewne jest natomiast to, że rośliny zaskakują nas coraz bardziej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News