Reklama
aplikuj.pl

Ta gigantyczna planeta emituje sygnał radiowy zorzy polarnej

Naukowcy już w 2016 roku odkryli obiekt nazwany SIMP J01365663+0933473. Początkowo został on uznany za brązowego karła, jednakże okazało się to błędem. Astronomowie rok temu odkryli, że jego temperatura na powierzchni wynosi około 825°C a wiek to 200 milionów lat – dziecięcy wiek w kategoriach astronomicznych.

Najważniejsze jest jednak, że nie jest ona brązowym karłem a po prostu bardzo dużą planetą. Różnica jest taka, że za tego pierwsze uznaje się obiekt o masie 13 razy większej od masy Jowisza, a SIMP ma masę 12,7 razy większą. Planeta posiada pole magnetyczne i jest źródłem dla powstawania zórz polarnych. Nie jest jeszcze jasne, jak to jest możliwe. Zorze w Układzie Słonecznym powstają dzięki cząstkom wyrzucanym przez Słońce, które następnie wchodzą w interakcję z polem magnetycznym planety. Ale wokół SIMP nie ma żadnej gwiazdy, która mogłaby powodować wyrzut tych cząsteczek.

Pole magnetyczne planety jest około 200 razy silniejsze niż w przypadku Jowisza i możliwe jest, że to dzięki temu powstają zorze. Samo odkrycie takiej planety jest też przełomowe, bowiem jest to pierwszy tego typu obiekt odkryty za pomocą radioteleskopu i pierwszy, w którym zmierzono pole magnetyczne.

Źródło: https://newatlas.com/