WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Księżyc dwukrotnie oferował warunki do rozwoju życia

Ostatnio światło dzienne ujrzały badania w czasopiśmie Astrobiology, w którym to dwaj astrobiolodzy twierdzą, że życie na księżycu istniało w przeszłości.

Tradycyjnie jednak mówimy tutaj o bardzo dawnych dziejach sprzed czterech miliardów lat. To właśnie wtedy, zaraz po uformowaniu się księżyca powstały warunki, które umożliwiały życie i rozwój mikroorganizmów. Podobna sytuacja odbyła się 3,5 miliarda lat temu, kiedy to aktywność wulkaniczna na naszej naturalnej satelicie wyrzucała na powierzchnie wiele gazów, a w tym parę wodną. Ich połączenie miało zaowocować naturalnie stworzonymi zbiornikami wodnymi, a nawet czegoś w rodzaju atmosfery. Tą w ryzach trzymała grawitacja księżyca.

Spowodowało to swojego czasu odpowiednie warunki do rozwoju mikrobów, które (podobnie jak wodór) znalazły się na powierzchni przez uderzenie meteorytów. Prymitywne formy życia funkcjonowały sobie na księżycu do momentu, kiedy to ten stał się jałowy i suchy. Jednak nadal ten satelita posiada skryte pokłady lodu, które w przyszłości ludzkość ma wykorzystywać. Może pierwsza zrobi to Turcja, która planuje swój własny lot na księżyc.

Źródło: geekwire