Reklama
aplikuj.pl

Gniazdo Intel LGA1700 do kupienia w Chinach

Gniazdo Intel LGA1700

Tego samego dnia, w którym do sieci wpadły informacje o LGA1700 i LGA1800, doczekaliśmy się czegoś wręcz zaskakującego. Okazało się bowiem, że gniazdo Intel LGA1700 jest już dostępne do kupienia w Chinach.

Za to odkrycie odpowiada niejaki @995pro z Twittera, który jako pierwszy poinformował świat o tym nietypowym znalezisku w sieci:

https://twitter.com/9550pro/status/1409518751871950849

Czytaj też: Czym będą grupy rodzinne na Allegro?

Gniazdo trafiło do sprzedaży na chińskim sklepie aukcyjnym Taobao w cenie 35 RMB, czyli około 20,5 złotych i obejmuje pełny zestaw, a w tym mechanizm montażowy dla nowej serii procesorów. Wspomina też, że zaślepka gniazda jest kompatybilna nie tylko z LGA1700, ale też pewnym LGA-18XX, który najpewniej zachowa format procesorów 35,5 x 45 mm, ale będzie (ponoć) przeznaczony do Intel Core 14. generacji, czyli Meteor Lake.

Jako zamiennik gniazda, nie jest to oferta dla moderów, chcących z obecnych płyt głównych zrobić sobie płyty na nadchodzące procesory Intela 12. generacji. To opcja dla znających się na rzeczy specjalistach, dla których przelutowanie uszkodzonego gniazda na płycie nie jest specjalnym wyzwaniem. Jednak oficjalnie LGA1700 jeszcze nie istnieje, a co dopiero płyty główne z chipsetem Intel z serii 600, których chłodzenie będzie różniło się rozstawem śrubek oraz wysokością przylegania do procesora.

Czytaj też: OnePlus Nord 2 jednak z Dimensity 1200? Jest też pierwszy render

Chociaż należy uznać to tylko za ciekawostkę, to tak naprawdę pierwszy raz, kiedy możemy spojrzeć na gniazdo LGA1700 dla serii procesorów Intel Alder Lake-S, które mają wejść na rynek pod koniec tego roku. Potwierdza to dotychczasowe informacje co do prostokątnych CPU 12. generacji, rozstaw pinów w formie „wielkich liter L”. Po Alder Lake-S zadebiutują Raptor Lake-S, które zapewne utrzymają kompatybilność z tym gniazdem.

Czytaj też: ClickMeeting – uczestnicy spotkań online chcą wprowadzenia jasnych zasad etykiety

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat samych procesorów Alder Lake-S 12. generacji Core, to zachęcam zapoznać się z naszymi wcześniejszymi wpisami na ich temat. Tam znajdziecie szczegóły ich heterogenicznego układu, ważnej roli w energooszczędności, potencjału i ważnej roli, jaką odegra dla nich Windows 11.