Reklama

Google Earth Timelapse pokazuje, jak zmiany klimatu wpłynęły na naszą planetę

Google Earth doczekało się funkcji Timelapse, które pokazuje, jak Ziemia zmieniła się na skutek postępującego globalnego ocieplenia.

Timelapse łączy 24 miliony zdjęć satelitarnych wykonanych od 1984 do 2020 roku, a przetworzenie tego materiału zajęło tysiącom maszyn łącznie ok. dwóch milionów godzin. Firma Google współpracowała z tej okazji z NASA, która prowadzi Landsat, czyli najdłużej działający na świecie program obserwacji Ziemi.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak cyfrowa Ziemia pomoże w walce z globalnym ociepleniem

Poza tym, swój udział w przedsięwzięciu mieli naukowcy związani z programem Copernicus Unii Europejskiej oraz laboratorium CREATE na Carnegie Mellon University. Trzeba przyznać, że efekt prac robi piorunujące wrażenie, ponieważ zdjęcia satelitarne obejmują całą naszą planetę, a nie tylko wybrane przez ekspertów miejsca.

Do stworzenia Google Earth Timelapse potrzeba było łącznie 2 milionów godzin przetwarzania danych

Oczywiście te wyszczególnione są teoretycznie najciekawsze, bo na ich przykładzie widać, jak bardzo zmienił się świat na przestrzeni zaledwie czterech dekad. Wśród proponowanych lokalizacji znajduje się m.in. wybrzeże Zjednoczonych Emiratów Arabskich, obszary kopalniane na terenie Chile bądź topniejące lodowce na Alasce. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyście przenieśli się w swoje okolice. Wystarczy, że wejdziecie w ten link.