WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Google zapłaci grzywny za zbieranie danych dzieci

Sprawa ciągnie się od 2015 roku, choć dowiedzieliśmy się o niej dopiero przed miesiącem za sprawą The Washington Post. Teraz ta amerykańska gazeta codzienna twierdzi w raporcie, że Federalna Komisja Handlu w swoim dochodzeniu potwierdziła, że Google, a tak dokładnie zależna od niej firma Alphabet Inc. na platformie YouTube naruszyła tamtejszą ustawę COPPA, która zabrania stronom internetowym gromadzenia danych na temat dzieci poniżej 13 roku życia bez zgody rodziców.

Czytaj też: Hakerzy włamali się do SyTech, głównego wykonawcy rosyjskiego FSB

Na mocy „porozumienia” amerykańska agencja będzie teraz pobierać od Google karę w wysokości wielu milionów dolarów, choć dokładna kwota grzywny nie została ujawniona przez źródła. Komisja orzekająca wyrok w tej sprawie najwyraźniej była podzielona, gdzie trzej Republikanów opowiadało się za ugodą, a dwoje Demokratów było w ogóle przeciwnych grzywnie.

Ta w wysokości kilku milionów zapewne nie będzie jakimś wielkim cierniem u boku wielomiliardowej firmy, więc mamy tylko nadzieję, że YouTube zacznie przestrzegać prawa i zainspiruje do tego inne firmy. Chociaż gromadzenie danych z aktywności dzieci poniżej 13 lat w swoich usługach może nie brzmieć specjalnie poważnie, to nadal naruszało to ustawę, a na dodatek mogło narażać tę grupę na manipulacje ze strony reklam.

Warto przy tym zaznaczyć, że Google od jakiegoś czasu wprowadza zmiany w swoich zasadach dotyczących korzystania przez dzieci z jego usług. Firma zaczęła wyłączać komentarze pod filmami skierowanymi do najmłodszych i rozważa przeniesienie wszystkich filmów zorientowanych na dzieci z głównej aplikacji YouTube do wersji Kids.

Czytaj też: Z tą bronią wojsko USA z łatwością odparłoby najazd na Strefę 51

Źródło: NeoWin