Już 21 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM odbędzie się ogólnopolska konferencja „Gra w historię, historia w grach”. W jej trakcie będzie można wysłuchać wystąpień dwudziestu badaczy z wielu ośrodków akademickich w Polsce, wziąć udział w ciekawych warsztatach, a także porozmawiać z ludźmi, którzy profesjonalnie zajmują się badaniami nad mediami wizualnymi – komiksem i grami.
Doktoranci z wydziału Historycznego UAM w kooperacji z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu zapraszają słuchaczy do udziału w studencko-doktoranckiej konferencji „Gra w Historię, Historia w Grach”.
Wydarzenie poświęcone jest w głównej mierze problematyce analizy współczesnego tekstu popkulturowego, jakim są gry komputerowe. Branża gier rozwija się na świecie w zdumiewającym tempie, a Polska nie odstaje od tego trendu. Już od kilku lat rodzime produkcje, pokroju Wiedźmina czy Dying Light kojarzone są wśród graczy z wysoką jakością. Dla współczesnej humanistyki elektroniczna rozrywka, to pełne nowych możliwości, ciekawe pole badawcze, czekające tylko na to aby je odkryć. Właśnie temu zostanie poświęcona konferencja, czyli pokazaniu przez młodych badaczy nie tylko rezultatów swoich prac, ale także propozycji jak nauka – szczególnie historia – powinna patrzeć na nowe medium.
Konferencję zainauguruje wykład prof. Wiktora Wernera z UAM pt. „Historia gier komputerowych, a kultura homo ludens„. Całość konferencji składa się z sześciu odrębnych paneli, z których możemy wymieć np.: „Historie Alternatywne”, „Gry jako narzędzie edukacyjne” czy „Gry w warsztacie badawczym”. Ponadto na słuchaczy czekają dwa warsztaty. Jeden poświęcony średniowiecznym grom i zabawom, zaś drugi pokaże od strony praktycznej jak projektować gry komputerowe na silniku Unreal 4 i Unity. Dla każdego, coś miłego, zwłaszcza że będzie to również okazja do wypróbowania nowoczesnych notebooków Saelic skrojonych pod graczy i profesjonalistów. Znajdzie się również wyzwanie dla zatwardziałych graczy w klasycznego Medal of Honor: Allied Assault, gdzie fundatorem nagród jest marka Cooler Master.
Wydarzenie odbędzie się w czytelni NOVA. To bardzo szczególne miejsce, jedno z nielicznych takich w skali całego kraju: w wolnym dostępie, na półkach, zebrano w nim ponad 11 tysięcy komiksów z całego świata. W czytelni NOVA przeczytać można nie tylko popularne komiksy superbohaterskie od Marvela i DC, ale także wszystkie ważne mangi wydane w języku polskim, komiksy francuskie, niemieckie i włoskie, a także książki poświęcone historii i analizie komiksu. Zachęcamy do śledzenia profilu czytelni na Facebooku, na którym regularnie pojawiają się informacje dotyczące zbliżających się wydarzeń kulturalnych (m.in. kolejnych spotkań Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu).
Więcej o konferencji możecie dowiedzieć się śledząc wydarzenie na Facebook’u. Znajdziecie tam m.in. szczegółowy plan wydarzenia. Patronami są: serwis Historia.org.pl, WhatNext, Pad Portal, Gamedot, a także sklep Gameragon.
Źródło: materiały prasowe.