Wiele mówi się o możliwościach arkuszy grafenowych, m.in. w kwestii tworzenia kamizelek kuloodpornych, filtrowania wody, a nawet tworzenia czystej energii. Jednak naukowcy z Northwestern University skierowali się w stronę bardziej plastycznych form materiału, który można zagnieść i uformować niczym plastelinę. Następnie można go utrwalać w przewodzące elektryczność trójwymiarowe obiekty o dowolnym kształcie.
Naukowcy wykorzystali tlenek grafenu jako punkt wyjścia dla ich nowego materiału, który jest formą utlenionego grafitu składającego się z atomów węgla, tlenu i wodoru. Grafen ma postać arkusza o niezwykłej wytrzymałości, bardzo małej masie i doskonałej przewodności elektrycznej. Tlenek grafenu można przekształcić w plastyczne materiały przez dodanie dodatków wiążących do mieszanki. To oczywiście wymaga dodatkowych kroków podczas wytwarzania aby usunąć niepożądane składniki. Mogłyby one bowiem naruszyć bardzo pożądane właściwości uzyskanego materiału.
Jiaxing Huang i jego zespół znaleźli inny sposób przekształcania tlenku grafenu w coś plastycznego. Polega on na dodaniu wody do wysoce skoncentrowanych form materiału. Takie podejście nie tylko pozwala wytworzyć grafen podobny do plasteliny w któszym czasie, ale może również sprawić, że jego przechowywanie i transport będą łatwiejsze.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Northwestern University]
Czytaj też: Filtr z grafenu wykorzystuje bakterie do zabijania innych bakterii