Reklama
aplikuj.pl

Greckie bojowe wozy piechoty Filoktet z nową firmą. Nextera wspomoże HDS

Greckie bojowe wozy piechoty Filoktet, Greckie bojowe wozy piechoty, Filoktet,

Firma Nexter postanowiła zasięgnąć pomocy firmy Hellenic Defence Systems w myśl spełnienia wymogów greckiej armii co do systemu uzbrojenia dla Filoktet. Mowa więc o nowych greckich bojowych wozach piechoty.

Bojowe wozy piechoty Filoktet dla Grecji

Poprzez połączenie sił z HDS, czyli państwową spółką specjalizującą się w projektowaniu, rozwoju i produkcji różnego rodzaju sprzętu wojskowego, Nexter chce zwiększyć swoje szanse na kontrakt, oferując wiele korzyści dla greckiego przemysłu. BWP Filoktet bazują na podwoziu kołowego transportera VBCI Mk II.

Czytaj też: BIRD Aerosystems pokaże prototyp nowego naziemnego systemu obrony

W ogólnym rozrachunku przyjmują postać 32-tonowego pojazdu z napędem w układzie 8×8 na bazie 600-konnego silnika i o konstrukcji modułowej. To ostatnie umożliwia tworzenie różnych wersji specjalistycznych od transportera po samobieżny moździerz 120 mm. W tytułowej wersji bojowego wozu piechoty, wyposażono go w wieżę T40 z 40 mm armatą automatyczną z dostępem do amunicji teleskopowej Cased Telescoped Armament System (CTAS). Dodatkowo wieża zintegrowana jest z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych średniego zasięgu MBDA MMP.