WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Grozi nam inwazja obcych gatunków. Ich liczba znacząco wzrośnie

Liczebność inwazyjnych gatunków, w szczególności owadów, stawonogów i ptaków, ma wzrosnąć na całym świecie o 36% do 2050 roku w porównaniu z sytuacją z początku XXI wieku.

Badanie opisane na łamach Global Change Biology sugeruje również pojawienie się około 2500 nowych gatunków inwazyjnych na terenie Europy, co przełoży się na wzrost o 64% w ciągu 45 lat. Dla porównania, 2005 roku udokumentowano istnienie ponad 35 000 takich gatunków. Ich obecność ma zazwyczaj szkodliwy wpływ na ekosystemy i gospodarkę.

Co gorsza, gatunki inwazyjne są jedną z głównych przyczyn wymierania zwierząt i roślin. Na potrzeby badania jego autorzy opracowali model matematyczny, aby po raz pierwszy obliczyć, ile takich gatunków przybędzie do 2050 r. Opierał się on na szacunkowej liczbie gatunków, które mogą stać się inwazyjne i dynamice przeszłych inwazji. Naukowcy brali pod uwagę dotychczasowe trendy.

Czytaj też: Powstaje cyfrowa kopia Ziemi. Wszystko dla ratowania klimatu

Badacze zwrócili uwagę na ogromne zróżnicowanie pomiędzy regionami. Największy wzrost jest spodziewany w Europie, a inne „punkty zapalne” będą obejmować część Azji, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Najniższy względny wzrost liczby gatunków inwazyjnych spodziewany jest w Australii.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News