Reklama
aplikuj.pl

Czy grozi nam szóste masowe wymieranie?

Tempo wymierania gatunków jest tysiąc razy większe niż w czasach, kiedy ludzi nie było na planecie. W związku z czym naukowcy sugerują , że grozi nam szóste masowe wymieranie.

Ludzie zabijają gatunki zwierząt szybciej, niż tworzy je natura. Jest to wynik z najnowszych badań opublikowanych w Conservation Biology. Stuart Pimm, ekolog na Duke University, mówi:

Teraz już na pewno wiemy jak szybko gatunki znikają z Ziemi. Planeta powinna tracić jeden gatunek ptaka na 1000 lat. Aktualnie, w ciągu ostatnich 500 lat, wymarło ponad 150 gatunków tych zwierząt.

Nowa praca jest częścią większej inicjatywy mającej na celu zrozumienie ile gatunków jest znanych, ile nieznanych i jak szybko będą one wymierały. 

Uzyskanie wskaźnika wyginięcia jest bardzo proste. Wystarczy spojrzeć na statystyki dotyczące zgonów.

Przeszłość jest znacznie cięższa do analizy. Dzięki skamieniałościom można prześledzić historię zwierząt, ale niestety zawierają one mnóstwo gatunków morskich. Całkowita ilość gatunków to kolejna zagadka, której rozwiązanie da pogląd na szybkość powstawania nowych zwierząt.

Do tego nie potrzebujemy bardzo dużej ilości informacji. Pierwszym ptakiem był Archaeopteryx, teraz mamy ponad 10 000  różnych gatunków. Dzięki temu wiemy, jak szybko powstają nowe zwierzęta.

Naukowcy korzystają z filogenetyki molekularnej. Pozwala ona na stworzenie drzewa genealogicznego poprzez wykorzystanie badań DNA i określeniu stopnia pokrewieństwa. Dzięki temu śledzą oni wyginięcia i narodziny gatunków w czasie. Jest to pierwszy raz, kiedy zostały powiązane ze sobą te dwie techniki- badanie skamieniałości i filogenetyka molekularna. 

Publikacja wykazuje także, że powinien ginąć jeden gatunek na 10 milionów rocznie. Aktualnie tempo to wynosi pomiędzy 100 a 1000 gatunków na milion. Tymczasem nowe gatunki powstają w tempie od  0,05 do 0,2 na milion rocznie. Naukowcy zastanawiają się także, czy warto martwić się o wysokie tempo wymierania.

Śmierć jest jak podatek. Ona musi istnieć, ale nikt nie chce żeby jej poziom był zbyt wysoki.

Badania mają na celu opracowanie strategii, która zmniejszy poziom wymierania. Naukowcy chcą zatrzymać wysoki poziom bioróżnorodności.

Źródło: http://www.livescience.com/