WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gry dla mózgu to strata czasu

Wiele osób mówi, że ćwiczy swój mózg poprzez granie w określone gry (np. Sudoku, Pong czy inne tego typu). Osoby te twierdzą, że dzięki nim można stać się mądrzejszym czy przeciwdziałać wadom związanym z wiekiem. Jednakże jest to nieprawda. Jedyny zysk z tego typu działań to… większy skill w tych grach.

Najnowsze badanie pokazuje, że tego typu czynności nie mają kompletnie wpływu na nasze umiejętności. Nikt nie zyska lepszej pamięci czy nie stanie się mądrzejszy. Do tej pory zostały przeprowadzone dwa badania na ten temat. W jednym uczestniczyło 70 naukowców i stwierdzilin oni, że to nie działa. W drugim wzięło udział 133 badaczy i stwierdzono coś totalnie przeciwnego. Jednakże najnowsze badanie popiera wyniki pierwszego.

Opublikowano je w czasopiśmie Psychological Science. Publikacja opierała się właśnie na dwóch poprzednich badaniach. Naukowcy stwierdzili, że tego typu gry poprawiają umiejętności jedynie w nich i to tylko czasowo. Jeśli wykonuje się w kółko jedną czynność to staje się w tym lepszym- dokładnie tak samo jest z mózgiem. Dodatkowo publikacja ukazuje znaczące braki w projektowaniu i analizie owych testów. Tak więc moi drodzy odpuście sobie tego typu gry- jest to totalna strata czasu.

Źródło: http://www.digitaltrends.com/; Zdjęcie: John A Beal, PhD Dep’t. of Cellular Biology & Anatomy, Louisiana State University Health Sciences Center Shreveport[CC BY 2.5], via Wikimedia Commons