Reklama
aplikuj.pl

Gry komputerowe pomogły w tworzeniu białek syntetycznych

Gracze wideo pomogli zaprojektować zupełnie nowe białka, korzystając z interaktywnej aplikacji online o nazwie Foldit. Dzięki temu naukowcy obywatelscy pomagają badaczom w tworzeniu nowych szczepionek i terapii nowotworowych. 

Podstawą projektu byli naukowcy z University of Washington, kodujący swoją specjalistyczną wiedzę na temat chemii białek w formie gry komputerowej. Pozwalając naukowcom obywatelskim na realizację różnych scenariuszy modelowania, doprowadzono do zaprojektowania syntetycznych białek po raz pierwszy w taki sposób.

Czytaj też: Genetycznie zmodyfikowany grzyb zabija komary z malarią

Białka syntetyczne mają sekwencje genetyczne, które nie występują w naturalnych białkach. Zainteresowanie syntetycznymi białkami wywołały badania nad rakiem. Z tego powodu projektowanie białek szybko staje się kluczową dyscypliną naukową. Białka syntetyczne są tak stabilne jak białka naturalne i mają tę dodatkową zaletę, że nie są rozkładane przez enzymy lub układ odpornościowy tak samo jak naturalne.

Sztuczka polega na znalezieniu różnych formacji, które torują drogę do rozwoju syntetycznych białek. Jednym ze sposobów jest spędzanie przez naukowców tysięcy godzin na symulacjach komputerowych. Innym sposobem jest wykorzystanie gier wideo. Celem firmy Foldit było „gamifikowanie” badań nad białkami. Naukowcy ocenili 146 białek zaprojektowanych przez graczy Foldit w laboratorium – 56 z nich okazało się stabilnych.

[Źródło: digitaljournal.com]

Czytaj też: Rosyjski naukowiec chce modyfikować genetycznie dzieci