Do niebywałych wniosków doszli naukowcy analizujący sytuację panującą na terenie elektrowni w Czarnobylu. Badacze zauważyli bowiem, iż tamtejsze grzyby są w stanie pochłaniać promieniowanie.
Po raz pierwszy informacje o grzybach „żywiących” się promieniowaniem udostępniono już w 2007 roku. Wtedy też naukowcy zauważyli, że pewna odmiana grzyba jest w stanie rozkładać radioaktywne materiały. Nowe informacje w tej sprawie sugerują, iż kieruje się on w stronę radioaktywnych obszarów na podobnej zasadzie, jak rośliny przechylające się w kierunku źródła światła.
Oczywiście pojawia się pytanie, w jaki sposób grzyb jest w stanie nie tylko przetrwać w tak skrajnie nieprzyjaznym środowisku, ale wręcz z niego korzystać. Z perspektywy biologii wytłumaczenie jest niezwykle proste. Organizmy te posiadają ogromne ilości melaniny, pigmentu występującego również u ludzi. To właśnie melanina umożliwia przetwarzanie promieniowania w celu uzyskania energii. Co ciekawe, grzyby to nie jedyne organizmy, które są w stanie prowadzić tego typu procesy. Wcześniej podobne zachowanie zauważono u bakterii.
Opisywane odkrycie może pozwolić na rozwój technologii opierających się na przetwarzaniu promieniotwórczych odpadów w źródła energii. Naukowcy zamierzają także prowadzić uprawę grzybów z Czarnobyla w przestrzeni kosmicznej, aby lepiej poznać ich właściwości.