Beton otacza nas z każdej strony i to często nawet nie przez zamiłowanie brutalizmem. Ten materiał budowlany jest tak wszechstronny… że doczekał się nawet gumowatego wariantu.
Na jego opracowanie wpadli naukowcy z Military Studies Center na Rosyjskim Dalekowschodnim Uniwersytecie Federalnym, którzy chcieli stworzyć jego bardziej odporną na pękanie wersję. Ich mieszanka nie wykorzystuje jednak wyłącznie czystego cementu jako spoiwa. Zamiast tego około 40 procent cementu w mieszance zastąpiono spoiwem złożonym z żużla łuski ryżowej, odpadów z kruszenia wapienia i piasku krzemionkowego.
Taka podmianka materiałów sprawiła, że beton zyskał nieco gumowych cech, pozwalając mu na delikatne kurczenie i reagowanie na każde uderzenie. Jego siła rozprowadza się więc w lepszym stopniu, co sprawia, że beton zwyczajnie nie pęka. W rzeczywistości materiał ten ma podobno od sześć do dziewięciu razy większą odporność na pękanie niż zwykły beton. Dodatkowo jest tańszy i sam się uszczelnia po wylaniu, co oznacza, że może być dobrze dostosowany do budowy konstrukcji podziemnych.
To odkrycie profesor uniwersytetu (Roman Fediuk) komentuje następująco:
Dla nas ważne było, aby beton wytrzymywał do pierwszego pęknięcia tak długo, jak to możliwe, ponieważ po [pierwszym] pęknięciu konstrukcji betonowej jej pogorszenie jest tylko kwestią czasu. Dzisiaj cały świat pracuje nad zabezpieczeniami antyterrorystycznymi, które chroniłyby inne struktury przed uderzeniem pocisku lub katastrofą lotniczą. Podeszliśmy do tego problemu z własnego punktu widzenia i opracowaliśmy materiał odporny na uderzenia. W następnym etapie w naszej pracy chcemy stworzyć beton odporny na promieniowanie.