Reklama
aplikuj.pl

Guz w mózgu okazał się być „siostrą bliźniaczką”

26-letnia studentka zgłosiła się do lekarzy z zaburzeniami percepcji. Sprawcą był niecodzienny guz w mózgu – posiadający włosy, kości, a nawet zęby.

Yamini Karanam, studiująca na Indiana University, zauważyła u siebie narastające bóle głowy i problemy ze zrozumieniem słowa czytanego i mówionego, objawiające się na przykład dezorientacją w momencie, gdy kilka osób naraz prowadziło ze sobą rozmowę. W szpitalu dosyć szybko wykryto w okolicach szyszynki rozwijający się guz. Kobieta trafiła do doktora Hrayra Shahiniana, dyrektora Skull Base Institute w Los Angeles, placówki specjalizującej się w endoskopowych operacjach mózgu. Metoda polega na wprowadzeniu endoskopu z końcówką chirurgiczną przez około centymetrowe nacięcie z tyłu czaszki, uzyskaniu cyfrowego obrazu wnętrza głowy i delikatnym wycięciu zmiany. Instytut chwali się, że jego pionierska, mało inwazyjna metoda sprawdza się między innymi w operacjach przysadki mózgowej, leczeniu oponiaków i przykurczu mięśni twarzy.

tumor_NBC news

Z początku było sporo obaw, że guz pacjentki jest natury złośliwej, jednak prawda wyszła na jaw niedługo po jego usunięciu. Lekarze zidentyfikowali narośl jako potworniaka, czyli twór posiadający własne, niekoniecznie typowe dla jego umiejscowienia tkanki – włosy, chrząstki, zęby, czasem nawet fragmenty organów. Guz w mózgu Yamini został przez nią samą ochrzczony mianem „złej siostry bliźniaczki” i nie jest to wyrażenie zupełnie metaforyczne. Teoria genezy potworniaków mówi, że są one wynikiem patologicznych zmian zachodzących w komórce zarodkowej – embrionami, które w okresie prenatalnym zostały wchłonięte przez organizm płodu.

Nieczęsto spotyka się potworniaki wewnątrz mózgu (sam doktor Shahiniana twierdzi, że na około 7000-8000 operacji zdarzyło mu się usunąć dwa), ich występowanie wydaje się bardziej powszechne w innych częściach ciała. Przykładowo, szacuje się, że stanowią około 10-20% nowotworów jajników (torbiele skórzaste). W lutym tego roku w Hong Kong Medical Journal opisano ciekawy przypadek niemowlęcia, w którego podbrzuszu wykryto dwie masy tkanek. Naukowcy sugerują, że mogły być to dwa częściowo rozwinięte płody. Badania wykazały u obydwu kręgosłup, kości ze szpikiem, organy wewnętrzne oraz pępowinę, a także identyczne co u noworodka DNA; według jednej z hipotez, mogłoby to wskazywać, że matka była początkowo w ciąży z trojaczkami jednojajowymi.

Źródło: ScienceAlert; Zdjęcia: 20th Century Fox, NBC News