12 marca 2020 r. teleskop kosmiczny o nazwie Swift wykrył emisję promieniowania pochodzącą z Drogi Mlecznej. Po pewnym czasie Swift J1818.0-1607 zostało uznane za magnetar, rodzaj wolno obracającej się gwiazdy neutronowej.
Wirując raz na 1,4 sekundy, Swift J1818.0-1607 jest najszybciej wirującym magnetarem i prawdopodobnie jedną z najmłodszych gwiazd neutronowych w Drodze Mlecznej. Emituje również impulsy radiowe, podobne do tych wysyłanych przez pulsary, a w momencie wykrycia był to zaledwie piąty tego typu magnetar. W konsekwencji odnalezienie Swift J1818.0-1607 uznano za rzadko spotykane.
Naukowcy zauważyli, że impulsy z magnetara stają się znacznie słabsze przy przechodzeniu z niskich do wysokich częstotliwości radiowych. Jego emisja radiowa jest nie tylko „ostrzejsza” niż w przypadku czterech pozostałych magnetarów radiowych. Dodatkowo, stwierdzono, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni Swift J1818.0-1607 stał się ponad 10 razy jaśniejszy.
Czytaj też: Zobaczcie galaktykę, która oddala się od nas z ogromną prędkością
Wiek młodego magnetara wynosi ok. 16 000 lat, choć gdy odebrano pochodzący z niego sygnał, to obiekt ten był nawet młodszy i miał od 240 do 320 lat. Współczynniki dotyczące magnetarów są bardzo zmienne w skali roku, szczególnie po eksplozjach. Dlatego też mogą one prowadzić do błędnych oszacowań wieku. Przyczynia się do tego również brak jakichkolwiek pozostałości po gwiazdach wybuchających w formie supernowych.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News