Reklama
aplikuj.pl

Jak to możliwe, że ludzkość zwraca uwagę na te same gwiazdozbiory?

astronomia

Pomimo upływu setek, a nawet tysięcy lat i licznych zmian, jakie zaszły dzięki temu na naszej planecie, co najmniej jedna rzecz pozostaje niezmienna: ludzie zwracają uwagę na te same gwiazdozbiory.

W przypadku gwiazdozbioru Oriona starożytni Grecy doszukiwali się sylwetki myśliwego, wyposażonego w maczugę i tarczę, gotowego do starcia z szarżującego nań bykiem. Na półkuli południowej, wśród grupy Aborygenów, zwanych Wiradjuri, gwiazdozbiór Oriona miał przedstawiać dzierżącego tarczę i bumerang Baiame.

Czytaj też: Gromada galaktyk była tuż przed naszymi oczami, ale naukowcy dopiero ją odkryli

Naukowcy z University of Pennsylvania twierdzą, że wiedzą, dlaczego konkretne gwiazdozbiory przyciągają naszą uwagę – nawet, jeśli wywodzimy się z różnych kultur. Autorzy badania przedstawili swoje spostrzeżenia w ramach American Physical Society March Meeting.

Gwiazdozbiory są unikalnym elementem różnorakich kultur występujących na Ziemi

Ich zdaniem kluczowe jest w tym przypadku funkcjonowanie naszych gałek ocznych, a także lokalizacje poszczególnych gwiazd. Obiekty o konkretnej jasności oraz umiejscowieniu przyciągają uwagę ludzkich oczu, które wykonują szybkie, niewielkie ruchy podczas oglądania nieba. Model oparty o te twierdzenia zidentyfikował 88 znanych nauce gwiazdozbiorów.

Czytaj też: Pobliska gromada gwiazd jest rozrywana przez nieznaną siłę

Oczywiście nie wszystkie gwiazdozbiory są wspólne dla różnych kultur występujących na Ziemi. Co więcej, część z nich nie jest widoczna z każdego zakamarka naszej planety. Na przykład słynny Wielki Wóz da się zaobserwować jedynie na półkuli północnej. Co więcej, dla mieszkańców Alaski owa konstelacja jest częścią znacznie większej, niebiańskiej struktury.