Gromada galaktyk była tuż przed naszymi oczami, ale naukowcy dopiero ją odkryli

ciemna materia

Astronomowie z MIT odkryli, że „na widoku” ukrywała się gromada galaktyk. Ich ustalenia w tej sprawie zostały opisane na łamach The Astrophysical Journal.

Gromady galaktyk zawierają setki a nawet tysiące galaktyk powiązanych ze sobą dzięki grawitacji. Tworzący je gorący gaz napędza powstawanie gwiazd oraz prowadzi do emisji promieniowania rentgenowskiego, które jesteśmy w stanie zaobserwować dzięki wykorzystaniu teleskopów.

Czytaj też: Droga Mleczna zderzy się z inną galaktyką. Wiemy, jak może to wyglądać

Gromada galaktyk była tuż przed naszymi oczami, ale naukowcy dopiero ją odkryli

Na łamach The Astrophysical Journal ukazał się artykuł opisujący odkrycie trzech nowych gromad galaktyk. Jedna z nich, CHIPS1911+4455, jest podobna do szybko formującej się gromady SPT-CLJ2344-4243, znajdującej się na terenie gwiazdozbioru Feniksa.

Gromada galaktyk CHIPS1911+4455 przypomina szybko formującą się SPT-CLJ2344-4243

Wcześniej udokumentowano istnienie zaledwie kilku innych tego typu gromad. Naukowcy oszacowali, iż badania oparte na obserwacjach promieniowania rentgenowskiego prowadzą do pomijania 1% gromad znajdujących się w naszym sąsiedztwie. Wynika to z różnic w tworzących je strukturach.

Czytaj też: Czy wszechświat może być płaski?

Nie wiadomo, czy charakterystyczny wygląd CHIPS1911+4455 jest tylko następstwem trwającego właśnie etapu rozwoju gromady, czy może po prostu część z nich tak właśnie wygląda. Jest jednak jasne, że potrzeba nowych sposobów szukania gromad, ponieważ w innym wypadku astronomowie przegapią nawet te struktury, które znajdują się w polu naszego widzenia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News