Reklama

Hadrozaur z Japonii rzuca światło na różnorodność dinozaurów

Z badań wynika, że dinozaur, którego prawie kompletny szkielet został odkryty na terenie północnej Japonii, należy do nowego rodzaju i gatunku roślinożernego hadrozaura. Naukowcy nazwali go Kamuysaurus japonicus.

Fragmentaryczny ogon dinozaura odkryto po raz pierwszy w osadach szelfowych formacji górnokredowej Hakobuchi w 2013 r. W trakcie wykopalisk odkryto prawie kompletny szkielet, który jest największym szkieletem dinozaura, jaki kiedykolwiek znaleziono w Japonii.

Teraz grupa naukowców przeprowadziła analizy porównawcze i filogenetyczne na 350 kościach i 70 taksonach należących do hadrozaurów, co doprowadziło do odkrycia, że ​​dinozaur należy do kladu Edmontosaurini i jest blisko związany z kerberozaurem odkrytym w Rosji i Laiyangosaurusem znalezionym w Chinach.

Czytaj też: Naukowcy znaleźli nietypową jaszczurkę w brzuchu dinozaura

Zespół badawczy odkrył również, że Kamuysaurus japonicus posiada trzy unikalne cechy, które nie są wspólne dla innych dinozaurów w kladzie Edmontosaurini. Odkryty osobnik dinozaur był dorosłym w wieku 9 lat lub starszym, mierzył 8 metrów długości i ważył 4 lub 5,3 tony (w zależności od tego, czy chodził na dwóch czy na czterech nogach). Kość czołowa zawiera sporych rozmiarów staw łączący się z kością nosową, co sugeruje, że dinozaur mógł posiadać grzebień.

Badanie rzuciło również światło na pochodzenie kladu Edmontosaurini i jego migrację. Jego ostatni wspólni przodkowie rozprzestrzenili się po Azji i Ameryce Północnej, połączonych tym, co obecnie stanowi Alaskę. Umożliwiło im to podróżowanie między dwoma kontynentami.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Antyczne wymieranie znacznie większe od tego, co spotkało dinozaury