WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy znaleźli nietypową jaszczurkę w brzuchu dinozaura

Około 120 milionów lat temu mały dinozaur połknął w całości jaszczurkę. Prawdopodobnie pamięć o niej zaginęłaby na zawsze, ale dinozaur padł wkrótce potem i zachował się jako skamielina. Miliony lat później paleontolodzy odkryli posiłek w jego brzuchu. 

Naukowcy znaleźli jaszczurkę, gdy zbadali skamielinę upierzonego dinozaura z gatunku Microraptor zhaoianus, małego drapieżnika z wczesnego okresu kredowego (145,5 mln do 65,5 mln lat temu) w północno-wschodnich Chinach. W brzuchu Microraptora znajdował się prawie kompletny szkielet, który naukowcy zidentyfikowali jako nieznany wcześniej gatunek jaszczurki.

Czytaj też: Zobaczcie dinozaura-ptaka ze skrzydłami nietoperza

Microraptor należy do grupy dinozaurów z gatunku teropodów (jedzących mięso) znanych jako dromaeozaury – małe lub średnie dinozaury przypominające ptaki. Miał pióra na przednich i tylnych kończynach, które prawdopodobnie umożliwiały mu krótkie loty. Połkniętą jaszczurkę nazwano Indrasaurus wangi. Dokładne zbadanie jej zębów wykazało, że były one niepodobne do zębów u innych jaszczurek z okresu kredy.

Microraptor i jego posiłek umożliwiają spojrzenie na bezpośrednie interakcje między drapieżnikami i ich ofiarami w ekosystemach, które zniknęły miliony lat temu. Szczątki zostały znalezione obok innych skamieniałości Microraptora, w żołądkach których znajdował się szkielety ssaków, ptaków i ryb.

[Źródło: livescience.com; grafika: Doyle Trankina]

Czytaj też: Robotyczny dinozaur pomaga rozwiązać tajemnice ewolucji zdolności latania