Reklama
aplikuj.pl

Ten gad może być najbardziej nietypowym zwierzęciem na Ziemi

Hatteria to nietypowy gad występujący na terenie Nowej Zelandii, który osiąga nawet 80 centymetrów długości. Pomimo faktu, że opisywane zwierzę przypomina wyglądem jaszczurkę, to w rzeczywistości nią nie jest. Co więcej, określa się ją mianem tzw. żywej skamieliny.

Hatterie reprezentują bowiem oddzielną linię ewolucyjną po tym, jak oddzieliły się od innych gadów, zanim wystąpił podział na jaszczurki i węże. To z kolei oznacza, że owe zwierzę ma tyle samo wspólnego z wężami co z jaszczurkami.

Przodkowie hatterii koegzystowali na powierzchni naszej planety razem z dinozaurami. Po raz pierwszy pojawili się na Ziemi w okresie triasu, około 250 milionów lat temu. Prawdopodobnie właśnie dlatego DNA tych organizmów ma niezwykłą budowę, umieszczającą je pomiędzy gadami a ssakiami.

Czytaj też: Wiecie, że ssaki żywiły się kiedyś mięsem dinozaurów?

Szczególnie interesujący jest fakt, iż hatterie mają 10% wspólnego DNA ze stekowcami, czyli prymitywnymi ssakami, u których występuje jajorodność. Jeśli chodzi o ssaki takie, jakimi są ludzie, to w tym przypadku wartość ta jest znacznie niższa i wynosi ok. 1%. Dodatkowy problem związany z klasyfikacją hatterii wynika z braku ich bliskich krewnych, które mogłyby umożliwić analizę porównawczą obu hipotetycznych gatunków. Aby podkreślić wyjątkowść tych gadów, wystarczy wpsomnieć, że ich serca są bardziej prymitywne niż u wszystkich innych gadów, a płuca są pozbawione oskrzeli.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News