Reklama

Helikopter Ingenuity wkracza do akcji. Poznaliśmy datę jego startu

mars2020

Ważący zaledwie 1,8 kg Ingenuity jest niewielkim, zasilanym energią słoneczną helikopterem, który korzysta z akumulatora do utrzymywania ciepła podczas zimnych marsjańskich nocy.

W ten sposób wnętrze Ingenuity utrzymuje temperaturę wynoszącą ok. 7 stopni Celsjusza, kiedy wokół jest znacznie chłodniej, bo nawet -90 stopni. Dzięki temu kluczowe elementy helikoptera, takie jak bateria i elektronika, nie ulegają uszkodzeniom.

Czytaj też: Marsjańska skała, której nie da się zidentyfikować. Nietypowe odkrycie Perseverance

Start Ingenuity ma nastąpić 11 kwietnia, a dane zebrane podczas tego przedsięwzięcia dotrą na Ziemię 12 kwietnia. Wartość pojazdu to ok. 85 milionów dolarów, a więc niemal 350 milionów złotych. Jest on pierwszym helikopterem kiedykolwiek wysłanym na inną planetę, a do zadań Ingenuity ma należeć m.in. przetestowanie technologii związanych z lataniem poza Ziemią.

Ingenuity „rozgrzewa” się do 7 stopni Celsjusza, podczas gdy na Marsie temperatury spadają do -90 stopni

Jeśli pierwsza próba zakończy się sukcesem, Ingenuity wykona kolejne, coraz dłuższe loty nad kraterem Jezero. W ramach każdego z nich helikopter ma się oddalić na dystans nie większy niż 90 metrów i osiągnąć wysokość nieprzekraczającą 5 metrów.

Czytaj też: Zobaczcie wideo z Marsa ukazujące tę planetę w 360 stopniach

Naukowcy związani z misją Mars2020 będą obserwować temperaturę i wydajność akumulatorów napędzających Ingenuity, aby upewnić się, że helikopter jest gotowy do działania. Jeśli wszystko będzie w porządku, pojazd będzie mógł przejść do testów wirnika i systemów kontroli lotu.