Reklama
aplikuj.pl

Helikopter S-97 Raider zaliczył show dla Armii USA

Helikopter S-97 Raider, S-97 Raider

Dla firmy Sikorsky helikopter S-97 Raider jest przepustką do programu FARA (Future Attack Reconnaissance Aircaft), a tak się składa, że ostatnio Armia USA mogła podejrzeć go w akcji w specjalnym pokazie.

Jak sprawdził się helikopter S-97 Raider?

Ta spółka zależna od firmy Lockheed Martin zorganizowała dwa loty demonstracyjne w stanie Alabama, przeprowadzając szereg manewrów 13 i 15 kwietnia bieżącego roku. Wprawdzie dokładnego komentarza głównodowodzących nie mamy, ale na temat helikoptera wypowiedział się były żołnierz piechoty morskiej USA, niejaki Christiaan Corry, który mógł usiąść za sterami S-97 Raider.

Czytaj też: Francuski okręt podwodny Perle niczym Frankenstein

Latanie Raiderem nadal mnie zadziwia. Połączenie współosiowych wirników i pędnika jest tak naprawdę czynnikami umożliwiającymi tę transformacyjną technologię. Jak pokazaliśmy dzisiaj, w lotach z małą prędkością jesteśmy tak samo zdolni jak konwencjonalny helikopter, ale kiedy włączymy śmigło, jesteśmy w stanie działać w zupełnie nowy sposób – bardziej przypomina to latanie samolotem.

– mówi Corry, były żołnierz piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych.

Rzeczywiście helikopter S-97 Raider wykorzystuje sztywne współosiowe wirniki główne o zmiennej prędkości, które mogą przechylać się niezależnie od siebie oraz śmigło pchające o zmiennym skoku, które zapewnia lepszą prędkość poziomą, możliwości zwisu i manewrowość przy niskiej prędkości. Wykorzystuje również system fly-by-wire do sterowania i dynamiczne siłowniki antywibracyjne, aby zredukować wstrząsy.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [18.04.2021]

Pod względem specyfikacji S-97 Raider napędza silnik turbowałowy General Electric YT706 (ten z MH-60M Black Hawk) o mocy 2600 koni mechanicznych. Dzięki temu ten nowoczesny helikopter może latać z prędkością przelotową 410 km/h na odległość do 570 km. Na swoim układzie ugości załogę składającą się z dwóch osób w konfiguracji obok siebie i maksymalnie sześcioma pasażerami. Jego standardowym uzbrojeniem jest karabin maszynowy kalibru .50 i siedmioramienne zasobniki rakietowe.