Koncepcja hibernacji podczas lotów kosmicznych została wymyślona po raz pierwszy w XX wieku, a potem trafiła na duży ekran. Wygląda na to, że idea w przyszłości faktycznie może okazać się nierozłącznym elementem lotów.
Aby przyszłe misje odniosły sukces, konieczne będą radykalne zmiany w sposobie działania astronautów w przestrzeni kosmicznej. Według badań ESA, wprowadzenie astronautów w stan „zawieszenia” może być trafnym rozwiązaniem.
Zespół badawczy sprawdził, w jaki sposób hibernacja wpłynęłaby na realizację misji załogowej na Marsa. Ustalenia pokazują, że bardzo korzystne byłoby zbudowanie mniejszych statków kosmicznych. Usuwając przestrzeń życiową załogi, która nie byłaby już potrzebna i zmniejszając zapasy, zespół opracował projekt, który zmniejsza masę statku kosmicznego o jedną trzecią.
Pomysł spowolnienia tempa przemiany materii u ludzi w taki sam sposób, w jaki zwierzęta hibernują, nie jest dziś praktycznie możliwy do zrealizowania. Nie jest to jednak wykluczone, biorąc pod uwagę fakt, że podobne metody są już stosowane w celu ratowania ofiar urazów.
Gdyby naukowcy byli w stanie zmniejszyć podstawowe tempo metabolizmu astronauty o 75%, udałoby się uzyskać znaczne oszczędności w obrębie masy statku i kosztów. To z kolei umożliwiłoby prowadzenie długotrwałych misji w kosmosie.