Reklama
aplikuj.pl

Himalaje mogą się schować. Odkryto pasma górskie, które były od nich znacznie dłuższe

W historii Ziemi co najmniej dwukrotnie utworzyły się niezwykle rozległe pasma górskie. Pierwsze z nich znajdowało się „na widoku” od 2 mld do 1,8 mld lat temu, natomiast drugie – od 650 mln do 500 mln lat temu.

Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach Earth and Planetary Science Letters i opisuje dokonania Ziyi Zhu oraz jej współracowników. Jak wynika z publikacji, imponująca była nie tylko wysokość tych pasm, ale również (a może przede wszystkim) ich długość. Ta była bowiem nawet trzy bądź czterokrotnie większa od Himalajów, które mają około 2500 kilometrów długości.

Czytaj też: Wnętrze Ziemi zawiera ukryty „świat”. Geolodzy są zadziwieni jego strukturą

Oczywiście widok tak ogromnego pasma górskiego z pewnością musiał być imponujący, ale nie to było w tym przypadku najważniejsze. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że obecność obu pasm stanowiła siłę napędową boomu ewolucyjnego, jakiego doświadczyło ziemskie życie. Po raz pierwszy nastąpił on około 2 miliardów lat temu, a po raz kolejny – około 541 milionów lat temu. Obie daty wpisują się w okres wypiętrzania obu łańcuchów.

Oba odkryte pasma były około 3-4 razy dłuższe niż Himalaje

W jaki sposób powstawanie pasm górskich miałoby przyczyniać się do ewolucji życia? Erozja skał prowadziła do wyrzucania z mórz i oceanów ogromnych ilości składników odżywczych. Te zapewniały więc ówczesnym organizmom energię i stwarzały idealne warunki do rozwoju. Wśród tych składników wymienia się między innymi żelazo i fosfor trafiające do morza oraz tlen emitowany do atmosfery.

Czytaj też: Góry powstały dzięki mikroorganizmom. Jak to możliwe?

Jeśli chodzi o okoliczności, w których członkowie zespołu badawczego rozwikłali tę zagadkę, to kluczowe były kryształy cyrkonu. Powstają one pod wysokim ciśnieniem głęboko pod łańcuchami górskimi, a na podstawie ich składu można wyciągać wnioski dotyczące warunków panujących w momencie ich powstawania. Rozmieszczenie kryształów cyrkonu wykazało istnienie dwóch masywnych pasm, które nazwano kolejno supermasywem Transgondwany oraz supermasywem Nuna.