Reklama
aplikuj.pl

Hodowla alg sterowana przez sztuczną inteligencję. Biopaliwa i wychwytywanie CO2 w tle

Hodowla alg, algi, sinice

Dzięki sztucznej inteligencji hodowla alg, mogących zarówno pomóc nam w walce z dwutlenkiem węgla, jak i zapewnić dostęp do taniego biopaliwa, staje się znacznie efektowniejsza i tym samym bardziej opłacalna. Naukowcy właśnie opracowali sposób na to, jak ułatwić hodowlę alg na dużą skalę i w rekordowym tempie.

Hodowla alg wreszcie opłacalna? Sztuczna inteligencja może to sprawić

Pomysł obejmuje wykorzystanie uczenia maszynowego do opanowania chaotycznego wzrostu alg z gatunku sinic. Dzięki systemowi opracowanemu przez zespół z Texas A&M University ten system jest w stanie wyprodukować dziennie ponad 43 gramy alg na metr kwadratowy w warunkach eksperymentalnych na wolnym powietrzu. Pozornie nie robi to wrażenia, ale należy pamiętać, że to około dwa razy więcej niż poziom, 25 gramów, do którego dąży Departament Energii USA.

Takie przyspieszenie produkcji alg może potencjalnie obniżyć cenę biopaliwa z alg do poziomu poniżej 1,32$ za litr z obecnych 8,71$ za litr. Wszystko przez znaczny spadek cen samych alg, które będą kosztować około 309 dolarów za tonę, czyli poniżej 25% tego, ile wynosiła ich cena w 2019 roku. To sprawi, że w połączeniu z wychwytywaniem CO2 i uzyskaniem tym sposobem dofinansowań za walkę z emisjami, koncerny produkujące biopaliwa z alg będą mogły oferować je w cenie zbliżonej do np. etanolu kukurydzianego, a z czasem nawet do paliw kopalnych.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja na straży prawa. Pedestrian Shield już ogranicza użytkowników hulajnóg

Wspomniany system sztucznej inteligencji, bazujący na uczeniu maszynowym, obejmuje tak naprawdę dwa algorytmy, które rozwiązują dwa największe problemy związane z hodowlą alg. Jeden dotyczy blokowania dostępu do światła w niższych partiach zbiorników, a drugi samego pozyskiwania alg z wody, które tradycyjnie obejmują procesu pokroju wirowania, filtracji czy flokulacji chemicznej.

Naukowcy znaleźli również sposób na szybsze i tańsze zbiory, modyfikując algi tak, aby wytwarzały substancję chemiczną o nazwie limonen, która sprawia, że powierzchnia komórek nie przepuszcza wody. Obecnie trwają prace nad ulepszeniem technologii i wprowadzeniem jej do użytku na masową skalę. Szczegóły możecie poznać w artykule opublikowanym w Nature Communications.