Nasi dalecy krewni żyli na Półwyspie Arabskim przez zadziwiająco długi czas – od 240 000 do 190 000 lat temu. Hominini utrzymali się tam na tyle długo, że mogli natknąć się na przedstawicieli Homo sapiens.
Ale zespół badawczy nie dokonał tego odkrycia, studiując stosy prehistorycznych kości. Zamiast tego naukowcy wyruszyli do Arabii Saudyjskiej, aby zbadać i datować kamienne narzędzia, które stworzyli krewni naszego gatunku. W szczególności naukowcy przyglądali się siekierom wykonanym przez hominimów, grupę obejmującą ludzi, naszych przodków i naszych bliskich kuzynów ewolucyjnych. Innymi słowy, jako grupa, hominini rozpoczęli podział między linią, która dała początek naszym przodkom, a linią, która dała początek przodkom szympansów.
Jak powiedziała Eleanor Scerri, wcześniej hominini mieli małe mózgi i wykonywali proste narzędzia. Z czasem stali się jednak znacznie bardziej wyrafinowani, co przejawiało się w wytwarzanych przedmiotach. Niektóre z nich datuje się na 1,5 miliona lat. Duże, fachowo wykonane narzędzia tnące autorstwa homininów znane są jako Acheulean. Licznie znajdowano je na terenie Półwyspu Arabskiego, szczególnie w rejonie Saffaqah.
Datowanie ujawniło, że hominini żyli w Saffaqah zaledwie 188 000 lat temu, co czyni je najmłodszym miejscem zawierającym Acheulean w południowo-zachodniej Azji. Odkrycie jest ważne, ponieważ pokazuje, że hominini znajdowali się tam tuż przed lub w tym samym czasie, w którym najwcześniejsi Homo sapiens dotarli do tego regionu. Badanie ujawniło również, że te hominini rozprzestrzenili się po Arabii Saudyjskiej za sprawą wód. Chociaż Arabia jest dziś ogromną pustynią, w przeszłości przez kilka krótkich okresów była znacznie bardziej zielona.
[Źródło: livescience.com; grafika: Palaeodeserts]
Czytaj też: Fragment kości zawiera informacje o tajemniczych przodkach Homo sapiens