Reklama

Huawei się kończy? Mów do mnie jeszcze i patrz na wyniki

Tytuły wieszczące koniec Huaweia przewijają się po polskim Internecie od maja 2019 roku. Tymczasem poznaliśmy wyniki finansowe polskiego oddziału firmy. Huawei nadal radzi sobie dobrze.

Miliardowe przychody, zyski większe o połowę. Kto tu się kończy?

Ze sprawozdania złożonego przez Huawei Polska do KRS wynika, że w 2019 roku przychody firmy minimalnie spadły, z 3,806 mld zł do 3 639 mld zł. Wzrósł za to zysk netto i to całkiem wyraźnie. Z 74,4 mln zł do 112,3 mln zł.

Jeśli chodzi o spadek przychodów, to wynika on ze spadku sprzedaży sprzętu – z 2,950 mld zł do 2,733 mld zł oraz oprogramowania – z 2,684 mln do 1,786 mln zł. Wzrosły za to przychody ze sprzedaży usług – z 776 mln do 826 mln oraz gwarancji o charakterze usługowym – z 76 mln zł do 78 mln zł.

Wyniki Huaweia nijak mają się do internetowych nagłówków

W ostatnich miesiącach, z powodu blokady handlowej nałożonej przez administrację Donalda Trumpa, Huawei został przez niektóre portale wpakowany do trumny. Niektórzy nawet zachęcali do sprzedaży smartfonów firmy, póki jeszcze mają jakąkolwiek wartość.

Początkowo faktycznie przyniosło to jakieś efekty. Znajomi pracownicy sklepów z elektroniką i salonów operatorów zaczęli spotykać się z pytaniami klientów o to, czy ich smartfony dalej będą działać. Była to jednak krótka fala, która skończyła się równie szybko jak zaczęła.

Czytaj też: Test telefonu Huawei P40. Te mniejsze flagowce to są jednak fajne

Niewielki spadek przychodów oczywiście jest widoczny. Ciężko się temu dziwić. W końcu ogromne opóźnienie zanotował Mate 30 Pro, na moment nie było wiadomo co dalej z laptopami. W sprawozdaniu jasno czytamy, że spadek przychodów jest spowodowany spadkiem sprzedaży smartfonów z powodu czynników niezależnych.

Przez spory kawałek II połowy 2019 roku Huawei został delikatnie zatrzymany na polskim rynku. Dzisiaj wygląda to na przerwę na załapanie drugiego oddechu przed 2020 rokiem.

Kilka dni temu usłyszałem bardzo dobre zdanie – Huawei to nie jest byle firma spod Poznania, którą może zamknąć decyzja jednego człowieka. Miliardowe przychody w 2019 roku mówią same za siebie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News