Reklama
aplikuj.pl

Po raz pierwszy zaobserwowano światło widzialne emitowane przez bąble Fermiego

Podczas spotkania American Astronomical Society przedstawiciele University of Wisconsin–Madison opowiedzieli o przełomowym dokonaniu. Astronomowie zauważyli bowiem światło widzialne wyemitowane przez gaz wodorowy zjonizowany przez słynne bąble Fermiego.

Zaobserwowane po raz pierwszy w 2010 roku obiekty emitują wysokoenergetyczne impulsy znane jako promienie gamma. Naukowcy sądzą, iż struktury o rozmiarach ok. 25 000 lat świetlnych są pozostałościami wybuchu gazu, do którego doszło w centrum galaktyki. Nie wiadomo jednak, co doprowadziło do tej eksplozji.

Gaz znajdujący się wewnątrz tych bąbli rozszerza się, a jego ruch zmienia pozorną długość fali jego światła. Materiał znajdujący się bliżej Układu Słonecznego przemieszcza się w jego kierunku, sprawiając wrażenie bardziej niebieskiego. Z kolei bardziej odległy gaz oddala się, sprawiając wrażenie bardziej czerwonego.

Czytaj też: W przeszłości w Drodze Mlecznej doszło do potężnej eksplozji. Nasi przodkowie ją widzieli

Przesunięcie długości fali pozwoliło badaczom na precyzyjne określenie prędkości gazu w jednym z obszarów tworzących bąble Fermiego. Używając teleskopu WHAM, astronomowie ustalili, że gaz wypływał na zewnątrz z prędkością około 220 kilometrów na sekundę. Oszacowana wartość zgadzała się z wcześniejszym pomiarem dokonanym przy użyciu światła ultrafioletowego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News