Reklama

Usunięcie Huaweia z europejskiego 5G to nie tylko miliardy euro strat

Badanie opracowanie przez instytut Oxford Economics pokazuje jakie byłyby skutki wykluczenia Huaweia z budowy europejskiej sieci 5G. Miliardowe koszty w całej Europie to tylko część negatywnych skutków takiego rozwiązania.

40 mld euro straty w PKB w Europie

Z przeprowadzonego badania wynika, że po wykluczeniu Huaweia z budowy sieci 5G, łączna strata w PBK w całej Europie wyniosłaby 40 mld euro do 2035 roku. Wielkość strat jest uzależniona głównie o rozmiarów kraju. W Islandii mówimy o 13 mln euro, ale we Francji to już 7,3 mld euro.

W Polsce nie będzie lekko

W Polsce działania gospodarcze związane z usługami sieci 5G mogą przynieść nawet 13 mld euro wzrostu PKB i pomocą stworzyć nawet 570 tys. miejsc pracy.

Wykluczenie jednego z kluczowych dostawców sprzętu w Polsce oznaczałoby wzrost kosztów budowy sieci o 120 mln euro rocznie w ciągu najbliższych 10 lat. Przed 2023 rokiem dostępu do sieci 5G może zostać pozbawionych 3,3 mln Polaków. Powstałe opóźnienia mogą spowodować zmniejszenie PKB kraju o 2,2 mld euro do 2035 roku.

Mniejsza konkurencja to wyższe koszty i wolniejszy rozwój

Eksperci są zdania, że ograniczenie konkurencji znacznie opóźni wdrożenie sieci 5G w Europie. Konkurencja jak wiadomo napędza rynek, więc wycinając z niej głównego gracza, pozostałe firmy nie będą mieć już tak dużej presji dalszego rozwoju. Ograniczona zostanie też wojna cenowa, bo zazwyczaj tańszy sprzęt z Chin nie będzie już zagrożeniem.

Twórcy raportu podkreślają, że aktualna sytuacja w Europie wymaga szybszego rozwoju łączności. Ostatnie miesiące spowodowały, że wiele działań codziennego życia przeniosło się do Internetu. Zdalna praca i edukacja w wielu miejscach, nawet po powrocie do „normalności” może zostać utrzymana. A to będzie wymagać odpowiednio szybkiej i pojemnej sieci.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News