Reklama
aplikuj.pl

Polsko-chińskie konsultacje cyfrowe. Rzad wycofa się z blokady Huawei?

Jak informuje Wirtualna Polska, rząd może wycofać się z kontrowersyjnego projektu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Planowane są też pierwsze polsko-chińskie konsultacje cyfrowe. Czy Huawei może poczuć się bezpiecznie?

Polska dogada się z Chinami?

Z informacji przekazanych przez Wirtualną Polską wynika, że aktualnie trwają rządowe konsultacje z Chinami, czego efektem ma być pakiet trzech porozumień. Jedno z nich zakłada przeprowadzenie pierwszych polsko-chińskich konsultacji cyfrowych w obszarze cyfryzacji. Co potwierdza Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort dodaje też, że Polska zaproponowała Chinom rozwinięcie współpracy naukowo-badawczej i technologicznej.

Nie wiadomo jeszcze czego dokładnie miałyby dotyczyć konsultacje, ale z pewnością Chiny nie podjęłyby rozmów, gdyby Polska nadal miała w planach zablokowanie Huaweia.

Czytaj też: [Aktualizacja] Szwecja banuje Huawei i ZTE, ale nie powinno to nikogo dziwić

Projekt ustawy i tak musiał być zmieniony

Przedstawiciele branży telekomunikacyjnej, prawnicy, a nawet Ministerstwo Sprawiedliwości wytykali kolejne błędy ustawy o KSC. Projekt zakłada bowiem ocenę cyberbezpieczeństwa dostawców sprzętu i oprogramowania nie na podstawie audytu urządzeń, a na podstawie kraju jego pochodzenia oraz przestrzegania w nim praw człowieka.

Czytaj też: Huawei w Polsce – nieoczekiwany głos rozsądku Ministerstwa Sprawiedliwości

Projekt zawiera wiele niedomówień i istotnych braków, jak choćby brak oceny skutków finansowych zablokowania dostawców w Polsce. Po analizie prawnej okazało się również, że może naruszać szereg umów i przepisów międzynarodowych, a nawet Konstytucję.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext.pl? Obserwuj nas w Google News