Reklama
aplikuj.pl

Hubble obserwuje intrygującą galaktykę

Nowy obraz wykonany z użyciem teleskopu Hubble’a przedstawia Messiera 90, piękną galaktykę spiralną znajdującą się około 60 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej w gwiazdozbiorze Panny. Galaktyka jest częścią Gromady w Pannie, skupiska galaktyk w liczbie ponad 1200. 

Materiał łączy podczerwień, ultrafiolet i światło widzialne uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Aparat ten działał od 1994 do 2010 roku, tworząc obrazy o nietypowym kształcie. Dzieje się tak, ponieważ kamera składała się z czterech detektorów światła z nakładającymi się polami widzenia, z których jeden dawał większe powiększenie niż pozostałe trzy. Gdy cztery obrazy zostaną połączone razem na jednym zdjęciu, obraz o dużym powiększeniu musi zostać zmniejszony, aby obraz był odpowiednio wyrównany.

Czytaj też: Teleskop Hubble’a zarejestrował nową archetypową galaktykę spiralną

Messier 90 jest niezwykła. Jest to bowiem jedna z niewielu galaktyk, które podróżują w kierunku Drogi Mlecznej. Światło galaktyki ujawnia ten nadchodzący ruch w zjawisku znanym jako przesunięcie ku fioletowi. Mówiąc najprościej, galaktyka kompresuje długość fali swojego światła, gdy porusza się w naszym kierunku. Zwiększa to częstotliwość światła i przesuwa je w kierunku niebieskiego końca widma. Gdy nasz wszechświat rozszerza się, prawie wszystkie galaktyki, które widzimy we wszechświecie, oddalają się od nas i dlatego widzimy ich światło bardziej w kierunku czerwonego końca widma, znanego jako przesunięcie ku czerwieni. Messier 90 wydaje się jednak rzadkim wyjątkiem.

Zdaniem astronomów sama gromada odsuwa się od nas, lecz niektóre z jej galaktyk składowych, takich jak Messier 90, poruszają się szybciej niż gromada jako całość. Dzięki temu z Ziemi widzimy, że galaktyka zmierza w naszym kierunku.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Dziedzictwo Hubble’a jest najbardziej szczegółowym zdjęciem wszechświata