Teleskop Hubble’a zarejestrował nową archetypową galaktykę spiralną

Teleskop Hubble'a zarejestrował archetypową galaktykę spiralną w gwiazdozbiorze Lwa
Teleskop Hubble'a zarejestrował archetypową galaktykę spiralną w gwiazdozbiorze Lwa

Jeśli byłbym zafascynowany kosmosem do szpiku kości, to jestem pewny, że swoje dziecko nazwałbym „Hubble”. Ten teleskop jest bowiem jedną z najważniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek spotkały astronomię! Nie tak dawno dostarczył wystarczająco dużo materiału, aby stworzyć najbardziej szczegółowe zdjęcie wszechświata, a nieco wcześniej uchwycił 200 miliardów gwiazd, czy niezwykle odległą galaktykę NGC 4036. Tym razem z kolei musimy mu podziękować za uwiecznienie idealną, wręcz archetypową galaktykę spiralną. 

Czytaj też: Hubble pokazuje rozkład ciemnej materii

Tą okrzyknięto nazwą NGC 2903, a ona sama znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa w odległości około 30 milionów lat świetlnych od naszej planety. Jej obserwacja jest o tyle godna uwagi, że tworząca się obecnie w niej nowa gwiazda jest szczególnie aktywna w samym centrum. Warto jednak wrócić do podstaw, bo tak się składa, że NGC 2903 jest katalogowym przykładem galaktyki spiralnej, którą zapewne wyobrażacie sobie, gdy myślicie o galaktyce.

Nic w tym dziwnego – nasza galaktyka (Droga Mleczna) również jest tą spiralną, podobnie zresztą jak pobliskie galaktyki Andromedy i Triangulum. Mają rzecz jasna cechy wspólne, bo składają się z płaskiego obracającego się dysku z koncentracją gwiazd w jego środku. Mają też ramiona, które wychodzą ze swojego centrum, w których rodzą się kolejne gwiazdy, często powodując, że ramiona świecą tak jasno, jak sam środek spirali.

Teleskop Hubble'a zarejestrował archetypową galaktykę spiralną w gwiazdozbiorze Lwa

Galaktyka NGC 2903, zupełnie jak nasza Droga Mleczna, jest podtypem galaktyki spiralnej zwanej spiralną prętową. Jeśli przyjrzycie się zdjęciu, to z pewnością zauważycie nieregularny, znacznie jaśniejszy obszar w kształcie paska, który podobno jest istną fabryką nowych gwiazd. Warto też zaznaczyć, że NGC 2903 została zarejestrowana w ramach badania Hubble’a, które dotyczyło obserwacji centralnych obszarów 145 pobliskich galaktyk dyskowych.

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaobserwował nieznaną wcześniej galaktykę

Źródło: NASA, DigitalTrends