Reklama
aplikuj.pl

Hubble zaobserwował kosmicznego nietoperza. Jak zmienił się po ponad 400 dniach?

Kilka lat temu Kosmiczny Teleskop Hubble’a uwiecznił niesamowity widok wprost z Mgławicy Wąż: ogromny cień w kształcie nietoperza. Dalsze obserwacje sugerowały, że obiekt ten zdaje się „machać skrzydłami”, co mogłoby być efektem oddziaływania pobliskiej planety.

Cień nietoperza jest związany z gwiazdą HBC 672, która znajduje się około 1400 lat świetlnych od Ziemi. Wyglądem przypomina odwróconą latarnię morską, a cień rzucany przez gwiazdę rozciąga się na dystansie 200 razy dłuższym niż rozmiar Układu Słonecznego.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a powrócił do obserwacji tego samego obiektu po 404 dniach od zrobienia pierwszego zdjęcia. W ten sposób naukowcy zrozumieli, że cień się zmienił. Jego „skrzydła” znajdowały się w nieco innej pozycji, tak jakby poruszały się niczym u nietoperza.

Czytaj też: W tych galaktykach wykryto potężne sygnały. Co je wytworzyło?

Z badań opublikowanych na łamach The Astrophysical Journal wynika, że obraz dysku mógł zostać naruszony przez niezaobserwowany jeszcze obiekt znajdujący się w pobliżu HBC 672. Mogłaby to być np. planeta okrążająca swoją gwiazdę w 180 lub więcej dni i znajdująca się w odległości przypominającą tę pomiędzy Ziemią a Słońcem. Druga, mniej prawdopodobna teoria, zakłada obecność niewielkiej gwiazdy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News