WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Humanoidalny robot EVE r3 pomoże naukowcom

Chociaż mogłoby się wydawać, że większość nowych robotów została zaprojektowana tak, aby trafić do fabryk lub innych miejsc pracy, to wiele z nich zostało stworzonych do wykorzystania w laboratorium przez inżynierów. Tak jest w przypadku robota EVE r3, który może wkrótce otrzymać następcę, mogącego znaleźć zastosowanie w opiece.

Czytaj też: Robot HyQReal holował 3-tonowy samolot pasażerski

EVE r3 został wyprodukowany przez norweską firmą Halodi Robotics i pojawił się na zeszłotygodniowej konferencji w formie przedprodukcyjnego wariantu. Robot o wysokości 175 centymetrów może i posiada dwa ramiona, zdolne do podniesienia 8 kilogramów, ale nie może pochwalić się nogami, które zostały zastąpione parą kół. Te radzą sobie z przewożeniem 76 kilogramów podstawowej wagi i to z prędkością nawet 22 km/h.

Czujniki pokroju kamer RealSense są połączone z procesorami Intel, umożliwiając EVE r3 postrzeganie i poruszanie się w otoczeniu, chociaż ten robot ma działać tylko częściowo w trybie autonomicznym. Podstawowymi ruchami zajmie się osoba w centrum sterowania, która będzie kierować nie jednym, a kilkoma robotami za pośrednictwem sieci. Taka konfiguracja powinna podobno zapewnić wyższą jakość działania oraz oszczędności.

Dyrektor generalny firmy stwierdził, że EVE r3 będzie początkowo kierowany do uniwersytetów, gdzie będzie wykorzystywany przez naukowców badających metody wykorzystania robotów do wykonywania szeregu różnych zadań. Zamiast spędzać dużo czasu i pieniędzy na rozwijaniu własnych robotów od podstaw, ci naukowcy mogą po prostu kupić gotowe EVE r3. Jednak w przyszłości uproszczony i tańszy potomek robota może znaleźć zastosowanie, pomagając osobom starszym we własnych domach. Obecnie kosztuj 150000$.

Czytaj też: Robot Doggo chwali się swoimi możliwościami

Źródło: New Atlas