To nie pierwszy raz, kiedy robot HyQ daje o sobie znać, bo wcześniej podziwialiśmy moment, kiedy był w stanie chodzić bez większego problemu i radzić sobie w trudnym terenie. Teraz jednak zespół naukowców IIT-Istituto Italiano di Tecnologia rozwinął go na tyle, że zaprezentował go pod nazwą HyQReal.

Czytaj też: Ten opancerzony pojazd może wystrzelić rój zabójczych dronów

Siedem lat rozwoju – tle zajęło opracowanie robota wielkości dużego psa, który swoimi mechanizmami hydraulicznymi był w stanie przeciągnąć ponad 3-tonowy samolot pasażerski w najnowszym pokazie swoich możliwości. W obecnej formie HyQReal ma 133 cm długości i 90 cm wysokości, a jego całkowita waga sięga aż 130 kilogramów. Jego podsystemy ograniczają się do 48-V baterii, która zasila cztery silniki elektryczne czterech pomp hydraulicznych, wprawiających robota w ruch. W międzyczasie para komputerów pomaga HyQReal w poruszaniu się po otoczeniu. Wszystko to jest zawinięte w aluminiową klatkę i skórę wykonaną z mieszanki kevlaru, szkła i plastiku.

Na powyższym materiale widać, że ruszenie z przytroczonym do pleców 3300 kilogramów nie było dla niego najłatwiejsze, ale za pomocą gumowych nóżek robot po walce postawił najpierw pierwszy, a potem drugi krok, a później wszystko już poszło, jak z płatka. Wszystko po to, aby w przyszłości stworzyć roboty, które będą nieść pomoc ludziom podczas katastrof.

Czytaj też: Robot Digit Forda dostarczy Wam paczkę pod same drzwi

Źródło: New Atlas, YouTube

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!