Reklama
aplikuj.pl

Hyperloop to pomysł Elona Muska, ale to Chińczycy go zbudowali i przetestowali

The Third Research Institute of China Aerospace Science and Industry Corp

Jak podaje serwis China Daily, naukowcy z jednego z tamtejszych uniwersytetów pomyślnie ukończyli test pociągów podobnych do systemu Hyperloop, które prowadzi się w warunkach niskiej próżni w specjalnie przygotowanych do tego tubach. Test przeprowadzono na linii o długości 2 km zbudowanej w prowincji Shanxi w północnej części kraju. 

W założeniu opracowany przez Elona Muska w 2012 roku system Hyperloop może być używany zarówno do transportu ludzi, jak i towarów. Składa się z długich rur, które utrzymują podciśnienie, aby umożliwić transport z minimalnym oporem powietrza. Kapsuły podróżne wykorzystują lewitację magnetyczną (maglev).

Na wspomnianym odcinku testowym chińska odsłona Hyperloopa osiągnęła prędkość 130 km na godzinę. W związku z sukcesem testu, wkrótce rozpocznie się budowa pełnowymiarowego toru testowego o długości 60 km, Dopiero ten pełnowymiarowy tor pozwoli na testy pociągów z prędkością do 1000 km/h.

Elon Musk na potrzeby testów Hyperloopa zbudował w USA specjalny tor, na którym w latach 2015 – 2019 odbywały się zawody Hyperloop Pod Competition

Od pomysłu do realizacji jest jednak daleka droga. Virgin Hyperloop, alternatywna koncepcja system transportowego, będzie się skupiać wyłącznie na transporcie towarów. W różnych miejscach świata co jakiś czas wychodzą na światło dzienne nieśmiałe próby testów, ale na razie to chyba tylko Chińczycy idą w to na całego.

Czytaj też: Startuje usługa Starlink Aviation. Internet do 350 Mb/s w samolocie

Na brak aktywności założyciel Tesli i SpaceX z pewnością nie narzeka. Hyperloop nie wydaje się jednak obecnie oczkiem w głowie jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Mimo tego coś w transporcie przyszłości musi się zmienić, aby jeszcze szybciej, a przede wszystkim oszczędniej dla naszej planety podróżować na długich i krótkich dystansach.