Reklama
aplikuj.pl

1,4 miliarda dolarów na IBCS. Nowy system dowodzenia w produkcji już w 2023 roku

1,4 miliarda dolarów na IBCS, Nowy system dowodzenia w produkcji już w 2023 roku

Firma Northrop Gumman doczekała się kontraktu od Armii USA na najpierw wstępną, a następnie pełną produkcję IBCS (Integrated Battle Command System). Jego wysokość wynosi aż 1,4 miliarda dolarów, co jednak nie dziwi patrząc po tym, że w grę wchodzi zaawansowany nowy system dowodzenia.

Wreszcie ruszy produkcja IBCS. Ten nowy system dowodzenia trafi nawet w ręce Polski

IBCS, czyli w tłumaczeniu Zintegrowany System Dowodzenia Bojowego Armii, połączy czujniki i strzelców na całym polu bitwy. Został dopuszczony do produkcji w styczniu 2021 roku po pomyślnym ograniczonym teście, ale jest obecnie nadal w fazie wstępnych testów operacyjnych i oceny, co ma zakończyć się na początku 2022 roku. Przewidywany termin zakończenia realizacji zamówienia to 22 grudnia 2026 roku, a jak wiadomo z kontraktu, Northrop dostarczy do 160 systemów dla armii i partnerów zagranicznych.

nowy system dowodzenia, IBCS

Sam w sobie ten program, który zaliczył czteroletnie opóźnienie i kosztował armię USA około 2,7 miliarda dolarów, jest ważny nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale także dla Polski. Jesteśmy pierwszym międzynarodowym klientem, który podpisał kontrakt na zakup systemu IBCS dla baterii Patriot.

Czytaj też: Nowe wojskowe satelity meteorologiczne z drugim kontraktem. Raytheon rozwija EWS

Początkowo system dowodzenia IBCS miał służyć jedynie jako system dowodzenia i kontroli dla przyszłego zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej armii przed regionalnymi zagrożeniami rakietami balistycznymi. Jednak od tego czasu służby rozszerzyły jego rolę, aby powiązać ze sobą szeroki wachlarz czujników i systemów rakietowych zdolnych do pokonywania innych złożonych zagrożeń.